Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Naukowcy żądają zakazania papierosów z filtrem. Wcale nie chodzi o zdrowie
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 04.11.2019 01:00

Naukowcy żądają zakazania papierosów z filtrem. Wcale nie chodzi o zdrowie

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Papierosy z filtrem już niebawem mogą odejść do lamusa. Jak podaje portal tvn24bis.pl, sojusz naukowców z Uniwersytetu Stanowego San Diego w USA i londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej wespół w artykule w "British Medical Journal" apeluje o zakazanie sprzedaży papierosów z filtrem. Powodów jest kilka. Pierwszy, który wymieniają naukowcy to oszukiwanie palaczy przez producentów papierosów.

Te mają być dodawane do bletki z tytoniem jedynie, by ogarniczyć ilość suszu. Oszczędzają w ten sposób na kosztach tytoniu, a same filtry mają być bezużyteczne, choć powszechnie uważa się, że palenie takowych skrętów jest zdrowsze. Naukowcy punktują to twierdzenie, przekonując, że to mit stworzony jedynie, by usprawiedliwić obecność filtra, który za zadanie ma zmniejszyć jedynie ilość tytoniu.

Papierosy niezdrowe dla płuc i środowiska

Jednak drugim aspektem problemu i tym znacznie ważniejszym jest problem zanieczyszczenia przez niedopałki papierosowe. Tzw. pety są powszechnym problemem nie tylko w nadmorskich miejscowościach, gdzie władze wydają miliony rocznie, na sprzątanie z nich plaż. Niedopałki są najczęściej wyrzucanym śmieciem na Ziemi. Portal tvn24bis.pl podaje, że zgodnie z wynikami badań z 2006 roku na 5,6 bln wyrzucanych rocznie petów jedynie 1,1 bln wyrzucanych jest do kosza. Reszta trafia poza kosze, czyli w miejsca, gdzie śmiecić się nie powinno.

Katarzyna Guzek z Greenpeace Polska wyjaśniła na antenie TVN24, jak niebezpieczne są dla zwierząt i przyrody w ogóle filtry papierosowe. Jak podkreśliła, filtry rozkładają się w przyrodzie nawet kilka lat. Zanim tak się jednak stanie mogą zostać zjedzone przez zwierzęta, które mylnie uznają je za pokarm. Warto także dodać, że filtry po wypaleniu papierosa są skupiskiem wszystkiego, co w dymie tytoniowym najgorsze. Wyrzucając taki filtr z długim terminem rozkładu, zostawiamy wraz z nim masę substancji chemicznych, które przedostają się do przyrody.

 - Filtry to ogromny problem. Nie tylko natury zdrowotnej, gdy palimy papierosy, ale również ekologicznej i finansowej. Są z tworzyw sztucznych, sztucznej celulozy, która jest plastikiem jednorazowego użytku. Rozłożenie takiego filtra może potrwać kilka lat - mówi Katarzyna Guzek.

Tagi: zdrowie Polska