BiznesINFO.pl Twój portfel PCC 3 2019 - kiedy trzeba zapłacić, a kiedy występuje zwolnienie z PCC?
Biznesinfo.pl

PCC 3 2019 - kiedy trzeba zapłacić, a kiedy występuje zwolnienie z PCC?

5 czerwca 2019
Autor tekstu: Kasper Starużyk

PCC 3 2019 - PCC to podatek od czynności cywilnoprawnych, czyli zawierania umów cywilnoprawnych. Bez względu na to czy jest się przedsiębiorcą czy osobą fizyczną należy go opłacić. Wyjątkiem są tylko zwolnienia z PCC zawarte w ustawie. Tłumaczymy najważniejsze kwestie dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych.

PCC 3 2019 - jak zapłacić?

Od 1 lipca 2019 roku ustawodawca wprowadza uproszczenie dla podatników, którzy w ciągu miesiąca zawierają  większą ilość umów cywilnoprawnych. Nie będą oni musieli jak wcześniej wypełniać dokumentów dla każdej z wykonanych przez siebie czynności cywilnoprawnych, a będą mogli złożyć zbiorczą deklarację PCC.

Formularz PPC-3 można złożyć w dowolnym urzędzie skarbowym lub przez internet. Opłatę można uiścić w kasie urzędu lub zrobić przelew na jego konto. Podatek należy zapłacić w terminie 14 dni w od dnia powstania obowiązku.

Ustawa o PCC - podstawa opodatkowania

Szczegółowe regulacje dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych można znaleźć w Ustawie z dnia 9 września 2000 roku o PCC. Według artykułu 1 ust. 1 pkt 1 objęte PPC odnosi się do:

  • umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

  • umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,

  • umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

  • umowy dożywocia,

  • umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,

  • ustanowienie hipoteki,

  • ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

  • umowy depozytu nieprawidłowego,

  • umowy spółki.

Podatek od czynności cywilnoprawnych dotyczy tylko umów, których przedmiotem są rzeczy lub prawa majątkowe znajdujące się na terytorium Polski, lub znajdujące się za granicą, pod warunkiem, że ich nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce, oraz umowa zawarta została również w Polsce.

Zwolnienie z pcc, kupno samochodu

Istnieją pewne wyjątki, gdzie wymienione w ustawie czynności cywilnoprawne nie będą pociągały za sobą obowiązku zapłacenia PCC. Najczęstszą sytuację jest, gdy przedmiot opodatkowania to rzecz ruchoma, której wartość nie przekracza 1 tysiąca złotych. Zwolnienia dotyczą również stron transakcji.

2 . Krowa+ to jednak była tylko mrzonka

3 . 4000 zł do emerytury za jedno szczególne osiągnięcie

4 . Morawiecki stawia warunki emerytom

Obserwuj nas w
autor
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat