Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Pekao przejmuje jeden z wielkich banków. Jednak nie bez kontrowersji
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 01.01.2021 01:00

Pekao przejmuje jeden z wielkich banków. Jednak nie bez kontrowersji

Pekao przejmuje Idea Bank
Wikimedia Commons Lowdown CC3.0

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego Pekao przejmuje Idea Bank

  • Do jakich problemów doszło po drodze

  • Dlaczego decyzja ma podłoże politycnze

Pekao przejmuje Idea Bank po decyzji BFG

Pekao przejmie Idea Bank, po tym jak BFG stwierdziło, że upadłość instytucji finansowej negatywnie wpływa na sektor bankowy. Decyzja zapadła 31 grudnia, a formalnie przejęcie nastąpi 3 stycznia. Proces przejęcia obejmuje także rachunki klientów. Więcej o tym co się zmieni z perspektywy klienta Idea Banku, pisaliśmy tutaj.

Jak wskazuje Puls Biznesu, spełniono trzy przesłanki, aby BFG mógł wymusić restrukturyzację. Pierwsza dotyczyła zagrożenia upadłością Idea Banku. Drugą był brak przesłanek, ze bank sobie poradzi z kryzysem. Trzecim, zachowanie stabilności sektora finansowego i ograniczenia zaangażowania funduszy publicznych, tak aby uniknąć potrzeby zwrócenia klientom gwarantowanych środków.

Problemy z operacją. Doszło do dymisji w Pekao

O operacji przejęcia, Idea Bank miał dowiedzieć się kilka minut przed pojawieniem się informacji o przejęciu. Jak podaje Puls Biznesu, jeszcze w południe 31 grudnia zebrano zarówno zarząd Pekao, jak i konkurencji. Choć KNF nie komentowało wtedy medialnych doniesień, to wiele wskazywało, że jeszcze w 2020 roku dojdzie do przełomu.

PB wskazuje, że nie wszyscy członkowie zarządu Pekao byli zadowoleni z przejęcia. Część dyrektorów wysokiego szczebla miała zaprotestować przeciwko wchłonięciu Idea Banku, grożąc podaniem się do dymisji. Zdaniem źródła PB, ryzyko utraty reputacji dla Pekao jest przy tej operacji zbyt duże.

Popołudniem, Tomasz Styczyński i Grzegorz Olszewski z zarządu Pekao poddali się do dymisji. Tłumaczyli się inną wizją rozwoju banku. Obaj kojarzeni byli ze środowiskami Zbigniewa Ziobry, ministra sprawiedliwości. Zdaniem PB ma to związek z działaniami PiS, który chce sukcesywnie usuwać "Ziobrystów" ze swoich stref wpływów.

Przejęcie Idea Banku przez Pekao ma podłoże polityczne

Warto zaznaczyć, że Idea Bank należy do Leszka Czarneckiego, który ostatnio ma na pieńku z obecnym rządem (więcej pisaliśmy o tym tutaj). Operacja przejęcia przez Pekao ma dużo większą skalę niż wchłonięcia SKOK-ów, czy Banków Spółdzielczych, bo mowa tu o instytucji finansowej mającej aktywa wysokości kilkunastu miliardów zł.

Dwa lata temu Czarnecki ujawnił taśmę z nagraną rozmową jego i ówczesnego szefa KNF, Marka Ch. Przewodniczący komisji już wtedy mówił o wymuszenie przez BFG restrukturyzacji Idea Banku,a późniejszym jej przejęciem przez Pekao.

Jednocześnie osoby związane z Leszkiem Czarneckim od dłuższego czasu zapowiadali, że jeśli dojdzie do przejęć jego biznesów, biznesmen będzie dochodził swoich praw przed międzynarodowym sądem arbitrażowym. PB powołując się na źródła podaje, że Czarnecki zarejestrował swoje firmy w USA , więc będzie mógł korzystać z ochrony amerykańskiego prawa.

Trudna sytuacja Idea Banku

Jednak pomijając kwestie polityczne, sytuacja Idea Banku i tak nie była zbyt stabilna. Przez ogromne odpisy, bank był poniżej regulacyjnych wymogów kapitałowych. KNF dało instytucji finansowej czas na znalezienie nowego inwestora, ale nie udało się znaleźć chętnych.

Zamiast tego Idea Bank zaproponował plan naprawczy, w ramach którego m.in. sprzedano by część aktywów. Jednak KNF odrzucił propozycję planu naprawczego, twierdząc, że planowane działania mają charakter księgowy. Wyznaczono trzymiesięczny termin na opracowanie kolejnego planu. Jednak zamiast tego, ostatecznie bank przejął Pekao.