Pekao wyjawił, co szykuje dla nas NBP. Decyzje będą dyktowane niepewnością
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:
-
Jakie są najnowsze prognozy NBP w sprawie stóp procentowych
-
Jakie są szanse na ożywienie gospodarcze
-
Jakie będą dalsze działania NBP
Pekao o pesymizmie NBP. Stopy procentowe pozostaną zaniżone
Ekonomista Pekao SA Piotr Bartkiewicz podjął się oceny najnowszego oświadczenia opublikowanego przez NBP. Z uwagi na krótkie, bo zaledwie jednodniowe, posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej jest to jedyna forma komunikowania banku. Zdaniem eksperta nowe zawiadomienie nie różni się znacząco od anonsu z zeszłego miesiąca. W dalszym ciągu widać dużą dozę niepewności i sceptycyzmu.
Zgodnie z przewidywaniami RPP nie zdecydowała się na zmianę stóp procentowych. Ich wartość pozostanie na niskim poziomie 0,1 proc. To zła informacja, dla wszystkich, którzy posiadają lokaty terminowe w bankach.
W opinii Pekao nie należy spodziewać się podwyżek stóp procentowych przed końcem kadencji większości członków RPP, czyli przed 2022 r. Postulat pierwszych podwyżek może pojawić się w przyszłym roku, ale szanse na przyjęcie takiego wniosku spotkają się, zdaniem eksperta Pekao, z odmową reszty członków RPP.
Pekao o priorytetach w agendzie NBP. Skutki pandemii na pierwszym planie
Analityk Pekao zwrócił uwagę przede wszystkim na dużą niepewność NBP względem dalszego przebiegu pandemii, a co za tym idzie - trudnych do przewidzenia skutków ekonomicznych. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku nie nastąpi pełne ożywienie polskiej gospodarki.
Co więcej, Pekao zwraca uwagę, że zdaniem NBP poziom aktywności poszczególnych sektorów będzie odbiegał od wskaźników sprzed nadejścia koronawirusa. Odbudowa polskiej gospodarki będzie procesem wymagającym i długotrwałym.
Puls Biznesu podaje, że inflacja nie znalazła się wśród głównych tematów zainteresowania NBP. Ekonomista Pekao zwraca uwagę, że w komunikacie znalazł się wyłącznie odczyt bieżącej skali wzrostu cen. Anons jest pozbawiony głębszej analizy zjawiska oraz prognoz.
Równie daleko na liście priorytetów NBP znalazło się dostosowanie kursu walutowego do pandemicznego szoku i dotychczasowych decyzji w polityce pieniężnej NBP. Pekao wskazuje, że powtórzono listopadowe stwierdzenie o negatywnym wpływie niedopasowania kursu na tempo ożywienia gospodarki. W swoim zawiadomieniu RPP poświęca więcej uwagi stabilności polskiej waluty.
Pekao o przyszłych działaniach NBP
Na podstawie analizy komunikatu, analityk Pekao wnioskuje, że NBP skupi się w najbliższym czasie na instrumentach niestandardowych. Taka strategia może zostać wdrożona mimo że wysoce prawdopodobne jest utrzymanie symbolicznej skali kolejnych aukcji odkupu opartej o aktualne wyceny rynkowe średnio- i długoterminowych papierów skarbowych i gwarantowanych przez skarb państwa.
Do czego zatem ma służyć instrument niestandardowy? Zdaniem ekonomisty z Pekao będzie to swego rodzaju zabezpieczenie przed dotkliwymi wstrząsami na rynku. Wdrożenie nietypowych mechanizmów może być także konieczne w razie ponownego pogorszenia prognoz dotyczących wzrostu gospodarczego.
Analitycy Pekao to nie jedyni eksperci, którzy na bieżąco komentują sytuację gospodarczą w kraju. Podobne opinie publikują m.in. ekonomiści z PKO .