BiznesINFO.pl Praca PGNiG szuka prezesa, gigant określił dokładne wymagania na stanowisko. Może ty także możesz wysłać CV
wikipedia/Maciej Margas

PGNiG szuka prezesa, gigant określił dokładne wymagania na stanowisko. Może ty także możesz wysłać CV

4 listopada 2020
Autor tekstu: Radosław Święcki

PGNiG szuka prezesa

Od blisko dwóch tygodni istnieje wakat na stanowisku prezesa PGNiG po tym jak 22 października rezygnację złożył dotychczasowy szef giganta Jerzy Kwieciński. Odejście byłego ministra finansów w pierwszym rządzie Mateusza Morawieckiego było sporym zaskoczeniem. Sam zainteresowany swojej rezygnacji nie komentował, ograniczając się jedynie do wyświechtanej formuły – „przyczyną rezygnacji były sprawy osobiste”.

Kwieciński, który ku zaskoczeniu komentatorów nie znalazł się w utworzonym rok temu drugim rządzie Mateusza Morawieckiego objął prezesurę PGNiG na początku stycznia tego roku. Zastąpił na stanowisku prezesa Piotra Woźniaka, którego kadencja zakończyła się pod koniec 2019 roku.

W związku z odejściem Kwiecińskiego PGNiG poszukuje nowego prezesa. Rada Nadzorcza opublikowała już ogłoszenie dotyczące postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko prezesa. Jego szczegóły podaje serwis Bankier.pl.

Jakie wymogi trzeba spełniać, by móc aplikować na stanowisko prezesa PGNiG? Przede wszystkich należy mieć wyższe wykształcenie; posiadać co najmniej 5-letni okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania, spółdzielczej umowy o pracę, świadczenia usług na podstawie innej umowy lub wykonywania działalności gospodarczej; posiadać co najmniej 3-letnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych, a także nie naruszać ograniczeń lub zakazów zajmowania stanowiska członka organu zarządzającego w spółkach handlowych.

Jak w każdym ogłoszeniu o pracę nie mogło zabraknąć informacji odnośnie oczekiwanych przez pracodawcę dodatkowych atutach. W tym wypadku będą nimi: doświadczenie na stanowisku wyższego szczebla kierowniczego, doświadczenie w kierowaniu zespołami ludzkimi, oraz doświadczenie we wdrażaniu strategii, zarządzaniu i kierowaniu złożonymi projektami i organizacjami.

1 . Waloryzacja emerytur 2021. Wiadomo już konkretnie na co mogą liczyć polscy emeryci. Będą zadowoleni? 2 . Dziewczyny górą. Podstawiły Przyłębskich pod ścianą, Ci nagle zniknęli z rezydencji w Berlinie 3. Kolejny głos w sprawie zakazu handlu w niedzielę. Gowin mówił już o ew. zmianach dotyczących niedziel handlowych

Tydzień na zgłoszenia

Jeśli spełniasz oczekiwania przedstawione przez Radę Nadzorczą PGNiG i marzy ci zajęcie fotela po Jerzym Kwiecińskim, to masz niewiele czasu na złożenie licznych dokumentów i oświadczeń (ich lista dostępna jest na stronie internetowej Ministerstwa Aktywów Państwowych). Termin przyjmowania zgłoszeń mija 9 listopada o godz. 12.00. Pozostał zatem już tylko tydzień.

Już od następnego dnia prowadzone będą rozmowy kwalifikacyjne z wybranymi kandydatami. W ich trakcie, jak podaje Bankier.pl sprawdzane będą m.in. wiedza o zakresie działalności spółki oraz jej sektorze; znajomość zagadnień związanych z zarządzaniem i kierowaniem zespołami pracowników; znajomość zasad funkcjonowania spółek handlowych, ze szczególnym uwzględnieniem spółek z udziałem Skarbu Państwa, zasad wynagradzania w spółkach z udziałem Skarbu Państwa, ograniczeń prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne oraz znajomości zasad nadzoru właścicielskiego. Sprawdzane ma być również doświadczenie niezbędne do wykonywania funkcjo członka zarządu.

Rada Nadzorcza PGNiG informuje, że zastrzega sobie prawo zakończenia postępowania konkursowego bez jego rozstrzygnięcia i bez podawania przyczyny.

Objęcie funkcji prezesa PGNiG to nie tylko prestiż, ale też wysokie zarobki. Z danych przywołanych przez Bankier.pl wynika, że roczne zarobki szefa giganta kształtują się na poziomie 2 mln zł. Tyle miał zarobić w 2019 roku kierujący wówczas PGNiG Piotr Woźniak.

PGNiG jest spółką giełdową, notowaną na GPW od września 2005 r. Zajmuje się poszukiwaniami i wydobyciem gazu ziemnego oraz ropy naftowej, importem gazu, a także - poprzez spółki zależne - magazynowaniem, sprzedażą, dystrybucją paliw gazowych i płynnych oraz produkcją ciepła i energii elektrycznej. W Polsce PGNiG jest największym importerem i dostawcą gazu ziemnego.

Obserwuj nas w
autor
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat