Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Energetyka > PKN ORLEN i PGNiG pracują nad nowym źródłem energii. Zapowiadają przełom
Joanna Leja
Joanna Leja 30.11.2021 01:00

PKN ORLEN i PGNiG pracują nad nowym źródłem energii. Zapowiadają przełom

widok na elektrofiltry
PGNiG

PKN ORLEN i PGNiG potwierdziły, że prace nad projektem dotyczącym budowy bloku gazowo-parowego w Ostrołęce będą kontynuowane. Ma to być "inwestycja strategiczna dla bezpieczeństwa Polski".

Spółki podpisały aneks do umowy, zgodnie z którym chcą wypracować do końca 2022 roku optymalne warunki współpracy przy realizacji tej strategicznej dla bezpieczeństwa energetycznego Polski inwestycji.

Jak czytamy w komunikacie blok energetyczny Ostrołęka C, będzie stabilnym i nowoczesnym źródłem energii elektrycznej pochodzącej z gazu ziemnego, umożliwiającym bilansowanie energii ze źródeł odnawialnych.

– Inwestycję w blok gazowo-parowy w Ostrołęce traktujemy priorytetowo. To bardzo ważny projekt, który zabezpieczy dostępną moc w systemie dla pokrycia rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną. Tym samym przyczyni się do ustabilizowania jej cen na krajowym rynku, poprzez zwiększenie podaży mocy w systemie. [...] Ma to ogromne znaczenie w kontekście transformacji energetycznej Polski i przyspieszenia jej rozwoju gospodarczego – poinformował Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Rozwój stabilnych źródeł gazowych

W ramach realizacji budowy elektrowni w Ostrołęce w technologii gazowej w styczniu 2021 roku powołana została spółka CCGT Ostrołęka, która jest odpowiedzialna za realizację inwestycji. Budowa bloku gazowo-parowego w Ostrołęce ma być wsparciem dla krajowego systemu elektroenergetycznego. Zgodnie z założeniami Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku, tylko w tej dekadzie z Krajowego Systemu Elektroenergetycznego zostanie wyłączone ponad 6 GW mocy, podczas gdy zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrośnie o 13 procent.

PKN ORLEN zakłada dalszy rozwój stabilnych źródeł gazowych, które będą uzupełniały odnawialne źródła energii, na przykład w sytuacji niesprzyjających warunków atmosferycznych.