BiznesINFO.pl
PGNiG przejmuje rafinerię w Norwegii. Złoża gazu są ogromne.

Wikimedia, Krzysztof Rakowski, CC BY-SA 3.0

PGNiG kupuje firmę Ineos E&P Norge. Za 615 mln USD przejmie duże złoża gazu w Norwegii

28 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Polska spółka PGNiG inwestuje w Norwegii i wykłada 650 mln dolarów na rafinerię. Dzięki transakcji i zakupowi Ineos E&P Norge, PGNiG zwiększy w latach 2021 - 2026 śródroczne wydobycie gazu w Norwegii o 1,5 mld m sześć.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie korzyści płyną z zakupu Ineos E&P Norge

  • W jaki sposób gaz z Norwegii będzie przesyłany do Polski

  • Jak do transakcji odniósł się prezes PGNiG

PGNiG kupuje rafinerię w Norwegii

PGNiG w komunikacie prasowym poinformowało o strategicznej transakcji zakupu 100 proc. udziałów w firmie Ineos E&P Norge. Transakcja pozwoli na osiągnięcie w 2027 r. poziomu 4 mld m sześciennych wolumenu rocznej produkcji gazu przez GK PGNiG w Norwegii.

Co więcej, dzięki zakupowi norweskiej spółki, PGNiG zyska 117 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, a to oznacza wzrost o 55 proc. w stosunku do obecnego ekwiwalentu. PGNiG podkreśla, że przejmie również portfel koncesji poszukiwawczych.

- To transakcja o szczególnym znaczeniu dla PGNiG. Przejęcie wszystkich aktywów INEOS E&P Norge AS oznacza skokowy wzrost wydobycia w Norwegii i zapewni istotny wolumen gazu dla gazociągu Baltic Pipe. Stanowi zatem ważny wkład w realizację strategicznych celów GK PGNiG - powiedział Paweł Majewski, Prezes Zarządu PGNiG.

Prezes PGNiG dodał, że zakup norweskiej firmy wpisuje się w strategię bezpieczeństwa energetycznego Polski na najbliższe lata. Gaz z norweskich złóż od 2022 r. będzie przesyłany do Polski za pomocą Baltic Pipe.

PGNiG inwestuje w Norwegii

- Zwiększy to dywersyfikację kierunków importu gazu, co z kolei jest gwarancją niezakłóconych dostaw tego paliwa, którego znaczenie dla polskiej gospodarki stale rośnie. Dla PGNiG dywersyfikacja portfela gazu to większa elastyczność i możliwość zaoferowania odbiorcom atrakcyjnych warunków handlowych - wyjaśnił Majewski.

PGNiG podkreśla, że transakcja warta 615 mld dolarów wpisuje się również w strategiczne działanie spółki. Dzięki przejęciu norweskiej firmy, PGNiG uzyska 14 proc. udziałów w Ormen Lange, jednakże to nie wszystko.

"Pozostałe przejmowane złoża, z których jest już prowadzone wydobycie, to Marulk (30 proc.) oraz Alve (15 proc.). W efekcie transakcji, PGNiG Upstream Norway stanie się również udziałowcem terminalu gazowego Nyhamna (8,2 proc.), obsługującego m.in. złoża Ormen Lange i Aasta Hansteen. Działalność terminalu Nyhamna będzie stanowić źródło stabilnych przychodów operacyjnych, niezależnych od wahań cen węglowodorów" - napisano w komunikacie.

Aktualnie PGNiG posiada udziały w 36 koncesjach i prowadzi wydobycie z dziewięciu złóż. Po przejęciu Ineos E&P Norge liczba ta niewątpliwie się zwiększy.

Podobne artykuły

Rok temu wprowadzono obowiązek noszenia maseczek

Polska i Świat

Rok z maseczkami. Wiemy ile policja wystawiła mandatów

Czytaj więcej >
Pexels/Sora Shimazaki

Polska i Świat

ZUS zacznie od 16 maja. Dowie się o tobie jeszcze więcej

Czytaj więcej >
Pxhere CC0

Polska i Świat

Lockdown katastrofą dla gospodarki. Gowin: Tygodniowo Polska traci 2-3 mld zł

Czytaj więcej >
Osiedla bez dzieci? To możliwe

Polska i Świat

Osiedle bez dzieci powstanie w Polsce. Znamy już lokalizację

Czytaj więcej >
Przedszkola i żłobki wrócą od poniedziałku?
EastNews/Zofia i Marek Bazak

Polska i Świat

Przedszkola i żłobki otwarte mają niebawem. Dzieci wrócą do placówek prawdopodobnie w poniedziałek

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 18.01.2021. Dzieci klas 1-3 wracaja do stacjonarego naczania w szkolach.

Polska i Świat

Otwarcie szkół i przedszkoli przed czasem. Placówki już przyjmują dzieci

Czytaj więcej >