BiznesINFO.pl Twój portfel Nowa piramida finansowa? CBA u prezesa spółki i ponad ćwierć miliarda złotych straty
Obraz NikolayFrolochkin z Pixabay

Nowa piramida finansowa? CBA u prezesa spółki i ponad ćwierć miliarda złotych straty

20 lipca 2020
Autor tekstu: Kasper Starużyk

Pieniądze najbezpieczniej zainwestować w obligacje. Co prawda zysk niewielki, ale ryzyko straty praktycznie zerowe. Powszechne skojarzenie obligacji z państwowymi papierami wartościowymi daje jednak złudne poczucie bezpieczeństwa. Należy tutaj jednak pamiętać o tym, że emitentem papierów wartościowych może być nie tylko państwo, ale również prywatny podmiot. A wtedy ryzyko straty może być duże.

Pieniądze źle zainwestowane

Metropolitan Investment to warszawska firma, która przez sieć zależnych od siebie spółek emitowała obligacje. Papiery miały być realizowane przez atrakcyjne inwestycje deweloperskie na terenie całej Polski. Boom na rynku mieszkań oraz doskonałe warunki rynkowe, sprawiały, że przed inwestorami jawiła się wizja szybkiego dużego i bezpiecznego zarobku. Spółka została założona 4 lata temu miała zajmować się doradztwem oraz inwestycjami na rynku nieruchomości. Firma zbierała fundusze emitując obligacje korporacyjne. Były one sygnowane przez zależne od Metropolitan Investment firmy, których nazwy bezpośrednio nawiązywały do realizowanych inwestycji: Projekt Wawer, Projekt Koło, czy Bright Lights - donosi FXMAG. Autorzy dziennikarskiego śledztwa podkreślają, że zabezpieczenie papierów w nieruchomościach oraz hasło "obligacje" stwarzały poczucie bezpieczeństwa.

Jak podaje portal FXMAG już w zeszłym roku Metropolitan Investment nie wywiązał się ze złożonych obietnic i nie dokonał terminowej spłaty wierzycieli. Mimo wszystko spółka wypuściła kolejną serię papierów dłużnych - czytamy w tropiącym aferę portalu. Dziennikarze powołując się na CBA wskazują, że znaczna część zgromadzonych przez Metropolitan Investment środków została wydana w zupełnie inny sposób niż ten określony w zasadach zapisanych w warunkach emisji. FXMAG mówi wprost: "nie wykorzystywano ich do realizacji założonych inwestycji budowlanych". Ponadto, gdy góra lodowa zaczęła topnieć, a inwestorzy zaczęli żądać zwrotów przez natychmiastowy wykup obligacji, zarząd Metropolitan Investment przez nielegalne przelewy i skomplikowane transfery pieniężne miał wyprowadzić ze spółki fundusze, tak że spłata posiadających papiery dłużne wierzycieli stała się niemożliwa.

Obligacje obliczone na utratę pieniędzy

Metropolitan Investment oraz spółki zależny są winne ponad 250 mln złotych 1466 osobom. CBA Zatrzymało prezesa Łukasza W. oraz byłego wiceprezesa Roberta J. kilka dni temu. Mają oni usłyszeć zarzuty prowadzenia piramidy finansowej i oszustwa na dużą skalę. Za prowadzenie piramid finansowych, które są w Polsce nielegalne, grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Czym jest piramida finansowa? W dużym uproszczeniu jest to działanie polegające na finansowaniu zobowiązań starych członków z wpłat realizowanych przez nowych. Dopóki do piramidy dołączają nowi uczestnicy, a co za tym idzie pieniądze - dopóty płyną wypłaty i zyski. W przypadku, gdy nowi uczestnicy nie napływają cała struktura zaczyna się chwiać.

Jak wskazują eksperci FXMAG - działalność piramidy finansowej z wykorzystaniem emisji obligacji polega na spłacaniu odsetek obligatariuszom z kapitału zgromadzonego od kolejnych nabywców papierów dłużnych (...). Cała struktura zaczyna się sypać, gdy zaczyna brakować kolejnych chętnych na zakup obligacji, a tym samym spłata dotychczasowych obligatariuszy staje się niemożliwa - czytamy w eksperckim magazynie, który nagłaśnia całą sprawę.

Obserwuj nas w
autor
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat