Pieniądze z ZUS po zmarłym nie zawsze z automatu. Konieczny może okazać się wniosek
Śmierć bliskiej nam osoby to czas, gdy poza oczywistą żałobą, spada na nas także szereg obowiązków, związanych z pozamykaniem wszystkich ziemskich spraw zmarłego. Wiele osób zastanawia się wówczas m.in. co z pieniędzmi, który pozostawił on, jeśli był ubezpieczony, na swoim koncie w ZUS. Sprawa nie jest jednak prosta, bowiem środki te, zgodnie z prawem, podlegają dziedziczeniu, ale nie z automatu. Aby móc je odzyskać, najpierw trzeba dokonać pewnych stanowczych kroków.
Środki z ZUS po zmarłym. Jak je otrzymać?
Subkonto ZUS to część indywidualnego konta każdej ubezpieczonej w zakładzie osoby, która przynajmniej jeden raz dokonała zgłoszenia do ubezpieczenia. W rzeczywistości, posiada je większość z nas, ale mało kto interesuje się na zapas, co ze zgromadzonymi na nim pieniędzmi, gdy już nas zabraknie.
Powiedzieć, że środki te podlegają dziedziczeniu byłoby pewnym niedopowiedzeniem, bo po naszej śmierci bliscy wcale nie otrzymują ich z automatu. Oczywiście, środki te dalej mogą, a nawet powinny być wypłacone osobie lub osobom przez nas wskazanym lub zostać rozdzielone według przepisów dot. dziedziczenia. Wiele zależeć może jednak od tego, czy np. uposażeni sami zdecydują się o nie zawnioskować.
Nowa opłata w sklepach już od 1 stycznia. Zapłacą wszyscy bez wyjątkuKluczowa umowa z OFE
Zaznaczmy, że środki po zmarłej osobie należą się nie tylko jego rodzinie, ale i wszystkim innym osobom, które zmarły wskazał za życia. Mogą to być więc także przyjaciele, a nawet zupełnie obcy ludzie. Wola zmarłego jest tu zatem kluczowa.
ZOBACZ: Szczęśliwy dzień dla emerytów. ZUS przygotował specjalny prezent
Nie bez znaczenia jest jednak fakt, mówiący o tym, czy ubezpieczony przystąpił swego czasu do Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE). Jeśli więc tak było, a jednocześnie ubezpieczony posiada subkonto w ZUS, podział i wypłata pieniędzy następuje w pierwszej kolejności w funduszu emerytalnym.
Następnie, w terminie dwóch tygodni od dnia dokonania podziału, OFE przesyła do ZUS zawiadomienie o osobach, na rzecz których środki zostały podzielone. Wówczas ZUS ma trzy miesiące, by wszystkie wskazane wypłaty zrealizować.
Konieczny może okazać się wniosek
Co innego dzieje się w przypadku, gdy ubezpieczony posiada tylko subkonto w ZUS. Wtedy, by móc otrzymać przynależne mu środki, musimy złożyć do ZUS konkretny wniosek - USS. Osoby uprawnione, chcące wypłacić środki z subkonta ZUS, nie muszą korzystać z pośredników, wystarczy bowiem, że samodzielnie wydrukują wniosek USS i złożą go w dowolnej placówce ZUS.
ZOBACZ: ZUS ostrzega emerytów. Jeśli nie dopilnujesz tego terminu, możesz nie otrzymać pieniędzy
Jeżeli natomiast ubezpieczony nie upoważni do wypłaty środków nikogo, po jego śmierci wszystkie zgromadzone pieniądze stają się częścią tzw. masy spadkowej.
Źródło: Gazeta.pl