BiznesINFO.pl
PIT-28 musisz rozliczyć do 1 marca

geo573, CC BY 3.0 , via Wikimedia Commons

Skarbówka przypomina: PIT-28 należy złożyć do 1 marca

28 Lutego 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Na złożenie deklaracji PIT-28 został już tylko jeden dzień. Termin upływa 1 marca, dlatego trzeba się pospieszyć, przypomina Ministerstwo Finansów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Do kiedy należy złożyć PIT-28

  • Kogo dotyczy deklaracja

  • Jakie ulgi można odliczyć

PIT-28 musisz złożyć do 1 marca

Ostateczny termin na złożenie deklaracji PIT-28 jest krótszy niż w przypadku innych zeznań i kończy się już niedługo - 1 marca. Osoby, które składają tę deklarację, mogą w dalszym ciągu skorzystać z ulg i odliczeń oraz przekazać 1 proc. podatku, przekazuje PAP.

"W PIT-28 można przekazać 1 proc. podatku dla wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego (OPP) bez dodatkowych wydatków. Wystarczy w zeznaniu wskazać organizację, którą chcemy wesprzeć" - informuje Ministerstwo Finansów.

PIT-28 dotyczy podatników, którzy w 2020 r. wybrali opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Mowa o dochodach uzyskanych w związku z pozarolniczą działalnością gospodarczą, np. z umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, pod warunkiem, że te umowy nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej jak: sprzedaży przetworzonych produktów rolnych pochodzących z własnych upraw, hodowli lub chowu w ramach rolniczego handlu detalicznego, przekazała PAP.

Ministerstwo Finansów przypomina

Ministerstwo przypomina, że czas na złożenie deklaracji PIT-28 oraz PIT-28S (składane przez przedsiębiorstwo w spadku) mieliśmy od 15 lutego i upłynie on z 1. marca. Zwykle termin złożenia deklaracji upływa z końcem lutego, jednak “ponieważ 28 lutego 2021 r. przypada w niedzielę, ostateczny termin złożenia zeznania PIT-28 i PIT-28S za 2020 r. mija w poniedziałek 1 marca 2021 r." - przypomina ministerstwo.

Fiskus przypomina, że kwotę należnego ryczałtu za grudzień, czyli ostatni kwartał 2020 r., należy wpłacać przed upływem terminu określonego na złożenie zeznania PIT-28 - do 1 marca 2021 r.

Warto dokładnie sprawdzić swoją deklarację. Podatnicy rozliczający PIT-28 mogą skorzystać z ulg i odliczeń. Odliczać można przede wszystkim: składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne, składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne, straty z działalności gospodarczej, darowizny przekazane m.in. na cele: pożytku publicznego, kultu religijnego, krwiodawstwa (krew i jej składniki), przeciwdziałania COVID-19.

Oprócz tego podatnicy mogą skorzystać także z ulg: rehabilitacyjnej, na Internet, termomodernizacyjnej, z tytułu wpłaty na IKZE, abolicyjnej, mieszkaniowej na prawach nabytych - np. ulga odsetkowa.

Nadpłata podatku

To kiedy otrzymamy zwrot podatku z PIT-28 zależy ściśle od daty, w której złożymy deklarację i sposobu, w jaki tego dokonamy. Najdłużej poczekają osoby, które składały deklaracje w tradycyjnej formie - papierowej. Nadpłatę otrzymają w terminie do trzech miesięcy od złożenia deklaracji. Osoby, które złożą zeznania w formie elektronicznej, otrzymają pieniądze w terminie 45 dni.

"Dodatkowo wprowadzono termin preferencyjny dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny – 30 dni od dnia wpływu zeznania do urzędu skarbowego. Termin ten nie został uregulowany ustawowo, zatem jego przekroczenie nie powoduje obowiązku wypłaty oprocentowania. W przypadku niedokonania zwrotu w preferencyjnym terminie obowiązują ustawowe terminy zwrotu (3 miesiące lub 45 dni)"  - tłumaczy MF cytowane przez PAP i przypomina, że podatnicy rozliczający przychody z najmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, lub ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych lub zwierzęcych opodatkowanych ryczałtem mogą złożyć PIT-28 przez internet - dzięki usłudze Twój e-PIT.

"Należy pamiętać, aby sprawdzić zeznanie przygotowane przez KAS, a następnie je zaakceptować i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO)" - przypomina resort.

Podobne artykuły

NBP wprowadza nowy banknot. Ma się na nim znaleźć kobieta.

Finanse

NBP zapowiedziało nowy banknot. Wrażenie robi nie tylko nominał.

Czytaj więcej >
Banknot Lech Kaczyński fot: Arkadiusz Ziolek/ East News

Finanse

Banknot nie tylko z Lechem Kaczyńskim. Na kolejnym znaleźć ma się kobieta

Czytaj więcej >

Finanse

Veolia: innowacyjna i inteligentna transformacja energetyki

Czytaj więcej >

Finanse

Zarządzanie ryzykiem w handlu opartym na CFD - co zrobić, by nie stracić pieniędzy?

Czytaj więcej >
Otwarty Fundusz Emerytalny idzie do likwidacji. Środki trafią na indywidualne konta emerytalne

Finanse

Likwidacja OFE będzie sporo kosztować. Dla wielu z nas to straty nie do odrobienia

Czytaj więcej >
Ogromne nagrody finansowe dla pracowników rządowej agencji

Finanse

Nagrody liczone w milionach mimo pandemii. Rządowa agencja wydała 55 mln zł

Czytaj więcej >