PIT-8C a własna działalność
Formularz PIT-8C dotyczy jedynie przychodów osób prywatnych. Nie wystawia się go dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz większych firm. Te podmioty wszystkie przychody zaliczają do dochodów wynikających z prowadzenia działalności. PIT-8C wystawia się pracownikowi z tytułu dochodów uzyskanych przez niego z tzw. innych źródeł.
Co to jest PIT-8C?
Druk PIT-8C informuje fiskusa, a także podatnika o przychodach, które wymagają rozliczenia, ale nie kwalifikują się do wykazania w ramach PIT-11. Chodzi tutaj m.in. o przychody, od których osoba wystawiająca PIT-8C nie odprowadza zaliczek na podatek dochodowy. PIT-8C dotyczy przychodów osób prywatnych, nie wystawia się go firmom lub osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą. Tego druku nie wystawia się także własnym pracownikom z tytułu uzyskanych dochodów, które obejmuje stosunek pracy. Można go wystawić pracownikom na ewentualne świadczenia spoza stosunku pracy.
Przychody wykazane na formularzu PIT-8C należy rozliczyć w deklaracji:
-
PIT-38 przy inwestycjach na giełdzie,
-
PIT-36 przy osiągnięciu przychodów z innych źródeł (przychody wykazane na formularzu w części D),
-
PIT-37 w przypadku otrzymania stypendium (przychody wykazane na formularzu PIT-8C w części E).
PIT-8C - Jakie rodzaje przychodów?
Formularz PIT-8C pozwala rozliczyć przychód osoby prywatnej. PIT-8C należy wystawiać w sytuacji, gdy mamy do czynienia z następującym zyskiem:
-
z dochodów giełdowych, które są uzyskane z odpłatnego zdobycia papierów wartościowych,
-
z dochodów ze zbycia walut wirtualnych,
-
przekazanych prezentów o charakterze reklamowym o wartości powyżej 200 złotych (opodatkowaniu podlega cała wartość prezentu – wraz z podatkiem),
-
uzyskania przychodów z reklamy dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej, gdy np. na swojej stronie internetowej coś reklamują,
-
otrzymania nagrody wynikającej ze sprzedaży premiowej, np. za polecenie usługi kolejnemu klientowi,
-
udzielenia bezpłatnej pomocy prawnej związanej z reklamą i promocją firmy świadczącej takie usługi, jeżeli jej wartość przekracza 200 zł,
-
otrzymania nagród w konkursach dla osób, które nie są pracownikami przedsiębiorcy, np. nagrody za wysokość sprzedaży,
-
naliczenia odsetek za opóźnienia w zapłacie odszkodowań, rent, zadośćuczynień zasądzonych przez sądy,
-
wzięcia udziału w konferencji lub szkoleniu osób, które nie są pracownikami przedsiębiorcy, jeżeli wartość takiego świadczenia przekracza 200 zł i jest związana z reklamą lub promocją,
-
umorzenia odsetek za nieterminowe płatności, np. z tytułu wynajmu nieruchomości.
Krótko mówiąc, są to dochody, od których nie zostały pobrane zaliczki na podatek dochodowy, a obowiązek odprowadzenia podatku do fiskusa spoczywa na podatniku. Lista ta może ulec zmianie. Dlatego przedsiębiorca powinien sam stwierdzić, czy uzyskał przychód z innych źródeł.
Do kiedy wypełnić i rozliczyć PIT-8C?
PIT-8C należy przekazać do organu podatkowego oraz doręczyć rozliczanemu podatnikowi, dla którego dokonano wpłaty. PIT-8C powinno przekazać się do końca stycznia (1 lutego w 2021 r.) do urzędu skarbowego, a do końca lutego (1 marca w 2021 r.) roku następującego po rozliczanym roku podatkowym.
Jak przekazać PIT-8C?
PIT-8C przekazuje się do urzędu skarbowego wyłącznie elektronicznie. Wysyłając tę informację, nie musimy korzystać z e-podpisu, wystarczą dane do autoryzacji – dotyczy to osoby fizycznej. Pozostali płatnicy (np. spółki z o.o.) muszą korzystać z e-podpisu. Egzemplarz PIT-8C przekazywany zatrudnionemu-podatnikowi dostarczany może być zarówno elektronicznie, jak i w formie drukowanej. Przy wyborze formy elektronicznej, wystarczy wysłać PIT-8C na e-mail pracownika lub udostępnić go w profilu elektronicznym stworzonym dla niego przez pracodawcę. Zarówno wersja elektroniczna, jak i drukowana może zostać podatnikowi dostarczona do końca lutego. Fiskus ma 5 lat na skontrolowanie podatnika. Jeśli podatnik nie wywiąże się ze swojego obowiązku i nie rozliczy podatku, może zapłacić karę za wykroczenie skarbowe.