PKN Orlen wycofuje z giełdy Energę. Koncern chce kupić jej akcje
Orlen jest już właścicielem 80 proc. akcji Energii, ale ma chrapkę na więcej. Spółka ogłosiła właśnie wezwanie do sprzedaży pozostałych udziałów. Orlen chce w ten sposób przejąć wszystkie udziały w Enerdze i wycofać ją z giełdy. Płocki gigant proponuje niezwykle atrakcyjne pieniądze za jedną akcję, znacznie powyżej wartości rynkowej. Zdaje się, że uda mu się przekonać pozostałych udziałowców do odsprzedaży akcji.
Orlen chce Energę tylko dla siebie
Orlen zaoferował za jedną akcję Energii 8,35 zł. Rynkowa wartość tej spółki po poniedziałkowym zamknięciu GPW wynosiła 7,47 zł. Oferta wystosowana przez Orlen wydaje się zatem kusząca dla pozostałych udziałowców. Kwota jaką proponuje Orlen jest identyczną z tą, którą płocki gigant naftowy płacił, gdy skupował pakiet 80,1 proc. akcji.
Business Insider wskazuje, że ogłoszenie o wezwaniu do sprzedaży jest pierwszym krokiem, który ma spowodować wycofanie Energii z giełdy. Zapisy w imieniu PKN Orlen prowadzi Dom Maklerski PKO BP. Potrwają one od 9 października do 20 listopada. Jak wskazuje ekspercki portal, nabycie akcji na GPW zostało zaplanowane na 25 listopada, a rozliczenie transakcji na 30 listopada. Obecnie PKN Orlen jest właścicielem 80,1 proc. akcji Energii, co przekłada się na 85,2 proc. głosów na walnym zgromadzeniu spółki.
– Wzywający traktuje tę transakcję jako inwestycję strategiczną i długoterminową. Zamiarem wzywającego jest stworzenie zintegrowanego koncernu typu multi-utility, powstałego w wyniku połączenia działalności wzywającego oraz spółki, zdolnego do efektywniejszego działania na coraz bardziej konkurencyjnym rynku paliwowym i energetycznym, przy jednoczesnym zwiększeniu odporności połączonego biznesu na ryzyka i wahania rynkowe – czytamy w wyemitowanym wezwaniu do sprzedaży.
PKN Orlen nie krył od samego początku, że docelowo chce przejąć wszystkie akcje gdańskiej spółki. To jednak nie koniec przejęć. Płocki koncern otrzymał warunkową zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie Lotosu. Trwają również pracy, aby Orlen stał się właścicielem PGNiG. Połączenie wszystkich tych spółek stworzy utworzy ogromny koncern multienergetyczny.