PKO BP będzie wyznaczać europejskie standardy. Polaków czeka zupełnie nowy system płatności
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Czym jest Europejska Inicjatywa Płatnicza,
-
Jaką rolę pełni PKO BP w nowej inicjatywie,
-
Na co mogą liczyć w przyszłości klienci PKO BP i innych banków.
PKO BP w Europejskiej Inicjatywie Płatniczej
PKO BP jako pierwszy polski bank przystąpił do Europejskiej Inicjatywy Płatniczej, która łączy 16 największych europejskich banków.
- PKO Bank Polski przystępuje do Europejskiej Inicjatywy Płatniczej (European Payments Initiative - EPI), którą utworzyło 16 wiodących europejskich banków. Dołącza tym samym do grona instytucji, których celem jest zbudowanie europejskiego systemu płatniczego z własnymi kartami dla konsumentów i firm, cyfrowym portfelem, natychmiastowymi płatnościami i przelewami na telefon. - napisał bank PKO w komunikacie.
W celu realizacji projektu zrzeszającego m.in. PKO utworzono spółkę EPI Interim, której celem jest realizacja postawionych przez inicjatywę celów, w tym także utworzenie szczegółowego modelu biznesowego nowego, ogólnoeuropejskiego systemu płatności.
- Głównym celem Europejskiej Inicjatywy Płatniczej jest uruchomienie alternatywnego modelu płatności kartowych i cyfrowych. Stanie się to zgodnie z przepisami prawa konkurencji oraz w porozumieniu z Komisją Europejską, równoważąc interesy zarówno wydawców, jak i akceptantów płatności. W praktyce oznacza to, że w przyszłości zyskają dzięki temu konsumenci i firmy w całej Europie - tłumaczył cytowany w komunikacie Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego.
Wygląda na to, że PKO będzie w stanie sporo wnieść do nowego systemu. - Usprawnione zostaną transgraniczne i lokalne płatności na obszarze europejskim, ich koszty staną się dla Europejczyków, w tym oczywiście także Polaków, bardziej konkurencyjne niż obecnie. Wnosimy do EPI nasze doświadczenia z BLIKIEM i mocno wierzymy, że oba rozwiązania będą komplementarne w przyszłości - dodał szef PKO.
Europejska Inicjatywa Płatnicza
Europejską Inicjatywę Płatniczą zapoczątkowało 16 największych europejskich banków 2 lipca bieżącego roku. Wśród nich znalazły się: BBVA, BNP Paribas, Groupe BPCE, CaixaBank, Commerzbank, Crédit Agricole, Crédit Mutuel, Deutsche Bank, Deutcher Sparkassen- und Giroverband, DZ BANK Group, ING, KBC Group, La Banque Postale, Banco Santander, Société Générale i UniCredit. Teraz wśród nich znalazło się także PKO BP.
Przedsięwzięcie zrzeszające m.in PKO uzyskało wsparcie od Europejskiego Banku Centralnego, który już od dawna forsował pomysł powstania autonomicznego rozwiązania w dziedzinie płatności w Europie.
System, o którym mowa ma zastąpić lokalne systemy płatności kartami, online oraz mobilne zunifikowanym systemem kartowym, a także cyfrowym portfelem . Klienci PKO będą jednymi z pierwszych, którzy przetestują nowy system.
Dzięki realizacji projektu EPI i stworzeniu europejskiego systemu płatności korzyści będą mieli klienci banku oraz polscy obywatele i przedsiębiorstwa. Będą mogli dokonywać transakcji i przelewać pieniądze za pomocą rozwiązania, które będzie miało ogólnoeuropejski zasięg, będzie przyjazne dla użytkowników, konkurencyjne kosztowo i bezpieczne; jednocześnie będzie miało wartość dodaną w postaci europejskiej tożsamości. - wyjaśniono w komunikacie PKO.