Orlen, PKO BP, Tauron i inne spółki Skarbu Państwa dostały specjalne zadanie od premiera. Skorzystać mają tysiące Polaków
PKO i inne spółki wkraczają do walki z koronawirusem
PKO i pięć innych spółek Skarbu Państwa ma podjąć się wybudowania szpitali tymczasowych. Szef KPRM Michał Dworzyk wyjawił w Programie I Polskiego Radia, że premier podpisał w tej sprawie stosowne decyzje administracyjne. Dzięki zaangażowaniu PKO, Orlenu, Tauronu, KGHM, Lotosu i Energi innych liczba tzw. łóżek covidowych zwiększy się o 3 tys. Spółki wybudują łącznie 12 szpitali.
- Spółki mają w jak najszybszym czasie […] przygotować kolejne łóżka w szpitalach tymczasowych – skomentował Dworczyk w rozmowie z Wirtualną Polską. Gdzie poszczególne spółki, w tym PKO, wybudują szpitale tymczasowe? Przedstawiciel rząd zdradził jedynie dwie lokalizacje – Płock (PKN Orlen) i Ostrołękę (Energa). Z jego wypowiedzi wynika, że szpitale powstaną także na Pomorzu, Śląsku i w Małopolsce.
Władze KGHM oznajmiły, że podejmą się budowy szpitala w Miedziowym Centrum Zdrowia w Lublinie. Tauron zobowiązał się do postawienia placówki w województwie małopolskim. Z kolei PKO i Lotos jeszcze nie ujawniły swoich lokalizacji. Konkretne miejsca budowy szpitali mają zostać uzgodnione w porozumieniu z poszczególnymi wojewodami.
Dworczyk oznajmił, że decyzja o zaangażowaniu PKO i innych spółek jest związana z niedoborami miejsc w szpitalach. - Sytuacja jest bardzo poważna. Przyrosty dzienne powodują, że służba zdrowia, która jest teraz na skraju wytrzymałości, może w ogóle ulec pod ciężarem napływu chorych, jeżeli nie wprowadzimy nadzwyczajnych rozwiązań – tłumaczył.
Ile będzie kosztowało wybudowanie nowych szpitali?
Środki na zrealizowanie inwestycji przez PKO i inne spółki mają pochodzić z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Szef KPRM przyznał, że na ten moment nie można oszacować kosztów tego przedsięwzięcia. Portal bankier.pl podaje, że każdy z podmiotów ma podpisać oddzielną umowę dotyczące refinansowania z ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem.
„Odpowiedzialność społeczna biznesu to część DNA spółek Skarbu Państwa. Budowa szpitali tymczasowych przez podmioty nadzorowane przez MAP jest częścią rządowej strategii walki z epidemią”, czytamy we wpisie szefa resortu aktywów państwowych na Twitterze.
1. Już pewne, Polacy pracujący za granicą muszą przygotować się na mniej pieniędzy. Będą płacić podwójny podatek2. (https://wtv.pl/polsat-news-301020-ws-wiadomosci "Na antenie Polsat News padły mocne słowa, mowa o stosunku do Polek. "Pokazuje ogromną pogardę do kobiet"")3. Nie tylko drugi produkt nawet o 88 proc. taniej, ale i chryzantemy za pół darmo. Lidl też przygotowuje się na Wszystkich Świętych
PKO i inni wzbogacą szpitalne zaplecze na czas pandemii
Szef KPRM przyznał, że szpitale wybudowane przez PKO i inne spółki Skarbu Państwa, będą stanowiły uzupełnienie dodatkowej puli szpitali tymczasowych, które mają powstać w największych polskich miastach. Placówki, dzięki którym liczba miejsc dla pacjentów zwiększy się o 5,5 tys., zostaną zbudowane:
w Białystoku – Hala Sportowa UM, Budynek E1 Oddziałów Zakaźnych USK,
w Ciechocinku – 22. Wojewódzki Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnej SPZOZ,
w Katowicach – MCK,
w Krakowie – Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof, Expo Kraków,
w Lublinie – Targi Lublin S.A.,
w Łodzi – Hala Expo,
w Nidzicy – Szpital,
w Opolu – Centrum Wystawienniczo-Kongresowe,
w Poznaniu – Międzynarodowe Targi Poznańskie,
w Rzeszowie – nowy budynek szpitala MSWiA,
w Sopocie – Sanatorium MSWiA,
w Szczecinie – Netto Arena, Szpital Kliniczny,
w Szczytnie – Szpital,
we Wrocławiu – Terminal Hotel Centrum Konferencyjne,
w Zielonej Górze – Centrum Zdrowia Matki i Dziecka.
W czwartek 29 października premier Mateusz Morawiecki zainaugurował uruchomienie pierwszego szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym w Warszawie. W pierwszym etapie jednostka będzie w stanie przyjąć 300 pacjentów, a docelowo – 1200. Pierwsi chorzy mają trafić do szpitala już w najbliższy weekend.