Już niedługo pojedziemy pociągiem z Warszawy do Wilna? Wielkie plany PKP
PKP przekroczy ostatnią nieprzekraczalną granicę? Obecnie Litwa jest naszym jedynym sąsiadem, do którego nie da dojechać się pociągiem ze stolicy do stolicy. Wkrótce ma się to zmienić, a do Wilna będziemy mogli podróżować komfortowo i szybko, jak obecnie do Berlina, czy Pragi.
PKP czuje pociąg do Wilna
PKP Intercity oraz Koleje Litewskie podpisały list intencyjny w sprawie uruchomienia wspólnego połączenia, które skomunikuje stolice obu krajów. Według zapowiedzi pierwszy pociąg miałby przekroczyć polsko-litewską granicę już w II połowie 2021 roku. Co to oznacza dla podróżnych i jak ma wyglądać planowana trasa nowego międzynarodowego połączenia?
Ubiegłotygodniowa wizyta Mateusza Morawieckiego na Litwie zaowocowała między innymi podpisaniem porozumień między polskimi i litewskimi spółkami kolejowymi. PKP Cargo, odpowiedzialna za transport towarowy dogadała się z Litwinami. Wspólnie ma zostać powołana intermodalna spółka, która będzie zajmowała się transportem towarów z Litwy do Europy Zachodniej. Dobre wiadomości są także dla pasażerów. PKP Intercity oraz UAB LTG Link podpisały list intencyjny w sprawie uruchomienia połączenia na trasie Warszawa-Wilno.
Póki co nie są znane szczegóły połączenia. Pamiętać trzeba, że od polskiej granicy do Kowna wiedzie linia ze standardowym rozstawem torów, jednak od Kowna do Wilna pociągi kursują po poradzieckim systemie szerokotorowym. PKP Intercity wskazuje, że obecnie trwają rozmowy na ten temat. Są dwie możliwości połączenia Warszawa-Wilno. Jedna zakłada przesiadkę w litewski pociąg w Kownie, druga zaś użycia wagonów z systemem SUW-2000, które pozwalają na automatyczną zmianę rozstawu kół wagonów.
Portal Rynek Kolejowy wskazuje, że rozmowy z Litwinami o przywróceniu ruchu kolejowego między Polską, a Litwą trwające od jesieni 2019 roku, zostały przerwane przez pandemię. Do tej pory granicę można było pokonać regionalnym połączeniem Białystok-Kowno. Od momentu wybuchu epidemii, Republika Litewska całkowicie wstrzymała wyprawianie i przyjmowanie pociągów międzynarodowych.