14 listopada PKP Intercity oferuje specjalną promocję, umożliwiającą podróż pociągami przewoźnika za symboliczne 1 zł. Choć to wyjątkowo atrakcyjna propozycja, nie każdy będzie mógł z niej skorzystać. Jakie są warunki?
Na nadchodzący, drugi w listopadzie długi weekend, PKP Intercity przygotowuje się do obsłużenia zwiększonej liczby podróżnych. Tłumy spodziewane na polskich dworcach wymagają specjalnych rozwiązań. Dlatego przewoźnik zaplanował szereg działań, które mają odpowiedzieć na potrzeby rozładowania ruchu, w wielu miastach Polski pojawi się m.in. spore zaplecze.
Październik dobiegł końca, a wraz z nim fala zwolnień u największego przewoźnika kolejowego w Polsce. Finalnie pracę straciło dokładnie 3665 osób — i to jest dobra wiadomość. Początkowo spółka zamierzała zmniejszyć liczbę etatów o pełne 30%. Spółka wydała oświadczenie w tej sprawie.
Polscy seniorzy mogą skorzystać z atrakcyjnych zniżek w czasie podróży, czy to pociągami czy komunikacją miejską. Również te ulgi mają jednak swoje ograniczenia, o których wiele osób zapomina. W jednym przypadku seniorzy nie tylko nie zaoszczędzą, ale nawet zapłacą kilkaset złotych mandatu. Sprawdziliśmy, jak tego uniknąć.
Spółka PKP Cargo poinformowała o rozpoczęciu zapowiadanych od wielu tygodniu masowych zwolnień w spółkach podległych. W tym etapie objętych zostanie nim do 520 pracowników, a koszt zwolnień oszacowano na 6,55 mln zł. Problem w tym, że PKP Cargo nie ma takich pieniędzy - pracownikom grozi pożegnanie bez zaległych wypłat i odpraw.
Przetarg na dostawę 42 piętrowych pociągów elektrycznych ogłosiło PKP Intercity. Oferta ma obejmować również usługi utrzymania nowego taboru polskiego przewoźnika. Plany przewoźnika mogą robić wrażenie. Celem jest między innymi zwiększenie liczby obsługiwanych pasażerów do 90 milionów rocznie.
Polskie Koleje Państwowe są bardzo często wybierane przez podróżujących w naszym kraju jako podstawowy środek transportu, szczególnie długodystansowy. Osoby, które regularnie jeżdżą pociągami, na pewno zdążyły zauważyć, że od niedawna do ceny biletów jest dodawana pewna opłata. Okazuje się, że PKP nie zamierza z niej zrezygnować. Sprawa trafiła na języki polityków.
Sytuacja w wielu spółkach należących do PKP Cargo jest dramatyczna - dochodzi do masowych zwolnień, firmy zalegają pracownikom z wypłatami, szerzy się dezinformacja, a wcześniejsze zapewnienia władz grupy okazały się niewiele warte. Pracownicy kolei na Śląsku zdecydowali, że konieczny jest protest i zablokowali ruch kolejowy w Katowicach.
Wakacje powoli zmierzają ku końcowi, a już od września dojdzie do ważnych zmian na polskiej kolei. Zmian z korzyścią dla podróżujących, którzy nie tylko będą mieli do dyspozycji więcej pociągów, ale też skrócą się czasy ich przejazdów. W niektórych relacjach dojdzie nawet do pobicia rekordów. Polska kolej przyśpiesza, także w łączeniu miast, które dotychczas były słabiej skomunikowane. Wciąż jednak infrastruktura rozwijana jest w taki sposób, że konieczne są podróże przez Warszawę, co nie zawsze jest optymalne.
Ogłoszone przed tygodniem ogromne zwolnienia w PKP Cargo wstrząsnęły rynkiem i szybko stały się orężem w walce politycznej. Informacja o tym, że spółka pożegna się nawet z 30 proc. pracowników, co oznacza, że pracę straci blisko 4,2 tys. osób, szybko stała się w rękach opozycji dowodem na nieudolność władz w zarządzaniu kryzysem. Pojawiły się jednak także wiadomości, które okazały się całkowicie fałszywe. Jedną z nich właśnie zdementowało biuro prasowe PKP Cargo.
W związku próbami ratowania PKO Cargo, jedna trzecia zatrudnionych w niej pracowników ma stracić pracę. Objęci masowymi zwolnieniami mają jednak otrzymać odprawę, dotąd nie było też mowy o ryzyku niewypłacenia pensji. Okazuje się jednak, że z tym ostatnim może być problem. Prezes spółki powiedział w poniedziałek, że nie daje gwarancji, że lipcowe wynagrodzenia trafią do pracowników.
Od kilku lat, m.in. za sprawą planów zbudowania Centralnego Portu Komunikacyjny, do głównego nurtu debaty publicznej trafiło zagadnienie wykluczenia transportowego. W książce “Nie zdążę” Olga Gitkiewicz liczbę Polaków, którzy z powodu braków infrastrukturalnych mają problemy z dotarciem do szkoły, pracy czy lekarza, szacuje na 14 mln. Zaczęto sporo o tym mówić, ale ile faktycznie się robi? Nieco światła na to zagadnienie rzuca analiza przedstawiona przez Stowarzyszenie Wykluczenie Transportowe.
Wydarzenia wokół PKP Cargo postępują w niesamowitym tempie; niedawno spółka wystawiła rachunek rządom Mateusza Morawieckiego, wprost wskazując na złe decyzje i prosząc nowego premiera o wypłacenie rekompensaty, wcześniej informując o koniecznym zwolnieniu ponad 4 tys. pracowników. W czwartek 25 lipca dowiadujemy się, że zwolnieni pracownicy spółki trafią “pod dach” innej - Pesa Bydgoszcz, także większościowo zarządzanej przez Skarb Państwa.
Jedna trzecia zatrudnionych w PKP Cargo pracowników dostanie wypowiedzenia. Informację tę spółka ogłosiła w dzisiejszym komunikacie. Nie ma planów likwidacji spółki, zwolnienia mają być sposobem na jej uratowanie. Co z tysiącami osób, które stracą zatrudnienie?
PKP Cargo dołączyło do spółek skarbu państwa, które nie mogą dźwignąć się po rządach Zjednoczonej Prawicy. Prezes Marcin Wojewódka od początku lipca relacjonuje stan i skalę prawnego i finansowego dołka, w jakim znalazła się spółka. Upadłości ma nie być, za to restrukturyzacja i naprawienie “chorej sytuacji”. We wtorek spółka wysłała list do premiera Donalda Tuska. Proszą o naprawienie błędów poprzedników.
Spółka PKP PLK przekazała informacje dotyczące zmian w rozkładzie jazdy pociągów, jakie wejdą w życie w grudniu br. Na wielu trasach pociągi znacząco przyśpieszą, na części czas przejazdu zostanie skrócony o ponad 40 minut. A to dopiero zapowiedź zmian, jakie czekają nas do końca dekady.
Do systemu polskiej legislacji wraca postulat o wprowadzeniu darmowych toalet na dworcach głównych PKP w całym kraju. Mocne stanowisko fundacji wyrażone w słowach petycji “wstyd władza, wstyd rząd, wstyd PKP” poskutkowały… przedłużeniem terminu rozpatrywania wniosku.
Zespół ds. Rozliczeń PiS pochylił się w środę nad trudną kwestią spółki PKP Cargo. Obecnie zarządzający nią Marcin Wojewódka nie zostawia na poprzednikach suchej nitki. ”Zastaliśmy spółkę, w której królował nepotyzm i układy polityczne, spółkę, która była masakrycznie zarządzana”.
Spółka PKP Cargo podjęła decyzję o przeprowadzeniu masowych zwolnień, które mają objąć do 30 proc. zatrudnionych w spółce. Tysiące Polaków zostanie bez pracy. Zwolnienia mają nastąpić do końca września bieżącego roku. Przedstawiamy szczegóły.
PKP podnosi ceny biletów - wynika z oświadczenia spółki. Zmiany dotyczą 21 tras i zaczęły już obowiązywać. Podczas zamawiania biletu możemy zauważyć cenę nawet do 20 proc. droższą. Dlaczego? PKP tłumaczy: to nie podwyżka. To koniec promocji.
Zarząd PKP Cargo powziął decyzję, by złożyć wniosek do sądu o otwarcie postępowania sanacyjnego. Jak wynika z oficjalnego komunikatu, ma to za zadanie poprawienie sytuacji finansowej spółki.
Koniec monopolu PKP? Kolejne firmy składają wnioski o dostęp swoich składów do polskich torów. Gepard Express i RegioJet mogą niedługo złamać tradycję. Niewykluczone, że ich śladem pójdą następni.
Urząd Transportu Kolejowego notuje kilkuletnią tendencję, która, jeśli się utrzyma, może doprowadzić do potężnych zmian na polskich dworcach. Chyba, że wyprze ją inna, odnotowana w tym samym raporcie.
Spółka PKP Intercity ogłosiła zmiany w przejazdach pociągami zespolonymi Flirt (ED-74) oraz spalinowych zespołach trakcyjnych. Dzięki nim w pociągach będzie mogło przemieszczać się więcej osób, na czym mogą zyskać podróżujący na krótszych dystansach, a stracić ci, którzy planują dłuższą podróż.
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że Polskie Koleje Państwowe posiadają sporą liczbę nieruchomości, która zlokalizowane są na terenie całego kraju. Chodzi o m.in. działki, garaże, a nawet mieszkania czy posiadłości. Właśnie udostępniono część z nich do sprzedaży, na chętnych czeka aż 800 ofert.
Prezes PKP Intercity w rozmowie z Polską Agencją Prasową wyjawił, że już za dwa do trzech tygodni spodziewa się rozstrzygnięcia przetargu prowadzonego na spółkę. Dotyczy on dostaw nowego rodzaju hybrydowych zespołów trakcyjnych, którymi nie dysponowało dotąd PKP Intercity. Ofertę złożyła tylko jedna spółka.
Jeśli szukasz lokum, ale rynkowe ceny są dużo za wysokie, rozwiązaniem może być transakcja z PKP. Państwowa spółka wyprzedaje swoje nieruchomości po bardzo atrakcyjnych cenach. W ofercie znajduje się prawie 700 lokali w różnych miejscach na mapie Polski, a także działki. Warto się spieszyć, bo chętnych np. na mieszkanie za 25 tys. złotych z pewnością może być wielu.
Wyjątkowa oferta dla osób podróżujących koleją ze swoimi bliskimi. Już niedługo będzie można skorzystać z darmowej podróży pociągami PKP Intercity. Specjalna promocja będzie miała miejsce jedynie w sobotę 1 czerwca, warto wcześniej się przygotować. Jest pewien haczyk – z okazji będą mogli skorzystać najmłodsi podróżnicy, oczywiście w towarzystwie swoich opiekunów.