Oficjalne: Jest kolejne oświadczenie Mateusza Morawieckiego ws. podwyżki płacy minimalnej
Premier powołał się między innymi na przykład Węgier czy Czech, gdzie po trasformacji ustrojowej pensje podnosiły się znacznie szybciej niż w Polsce, przez co majętność Polaków rosła dużo wolniej. Zdaniem Morawieckiego niska płaca minimalna to jedno ze źródeł emigracji zarobkowej.
Morawiecki nie mówił tylko o byłym bloku wschodnim, bo dał za przykład również kraje Europy Zachodniej, które zdecydowały się w latach 70. i 80. ubiegłego wieku na ustalenie płacy minimalnej na poziomie 50%, 60% średnie krajowej. Taka praktyka miała stać się dobrym efektem budowy klasy średniej w tychże krajach.
Co przedsiębiorcy na wysoką płacę minimalną?
Mateusz Morawiecki przyznał, że ma świadomość tego, iż obietnice tak wysokiego wzrostu pensji minimalnej wywołają komentarze ze strony przedsiębiorców, podaje money.pl. Jednak przypomniał także o obniżeniu podatku CIT dla najmniejszych przedsiębiorstw, a także o znacznej redukcji kontroli skarobwych w przedsiębiorstwach. Mówił również o zwiększeniu ryczałtu dla małych firm do 2 mln euro.
Wzrost płacy minimalnej w opinii premiera będzie wiązał się z coraz większym postępem technologicznym gospodarki i podnoszeniem kwalifikacji zawodowych Polaków.