BiznesINFO.pl Handel Po 1 lipca nie będzie już innej opcji. Chodzi o butelki z przytwierdzoną zakrętką
Fot. Unsplash.com/Haneen Krimly

Po 1 lipca nie będzie już innej opcji. Chodzi o butelki z przytwierdzoną zakrętką

27 maja 2024
Autor tekstu: Laura Młodochowska

Już od 1 lipca odczujemy skutki dyrektywy plastikowej. Zgodnie z nią na producentów zostanie nałożony wymóg fabrycznego przytwierdzania nakrętek do wszystkich butelek. Nowe przepisy powinny zwrócić także uwagę konsumentów – co się stanie, jeśli zdecydujemy się oderwać nakrętkę? Czy grożą za to konsekwencje? Ministerstwo Klimatu i Środowisko odpowiedziało na kluczowe pytania w tej sprawie.

Dyrektywa plastikowa wchodzi w życie

Czym jest dyrektywa SUP (Single Use Plastic), zwana inaczej plastikową? To akt prawny Unii Europejskiej , który dotyczy ograniczenia użycia plastiku jednorazowego. Jej założenia znalazły swoje odzwierciedlenie w polskim prawie jeszcze w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości . Ustawa zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 roku – od tego dnia wszystkie wprowadzone do sprzedaży produkty w butelkach i kartonach będą musiały posiadać fabrycznie przytwierdzoną nakrętkę .

Nawet 5000 złotych kary, przepisy mówią jasno. Mieszkańcy bloków muszą wiedzieć

Skutki dyrektywy plastikowej

Unijna dyrektywa powstała w celu zwiększenia liczby plastiku poddawanego recyklingowi. Dzięki przytwierdzeniu nakrętki, ta zawsze będzie mogła zostać przetworzona razem z butelką. Jeśli nie będą one połączone, najprawdopodobniej nie zostaną poddane recyklingowi. Wszystko przez to, że ich rozmiary są zbyt małe – nie zostają one wykryte przez maszyny sortujące i trafiają do odpadów nie do przetworzenia. Nowe przepisy wywołały szerokie poruszenie w Polsce. Wiele osób zwracało uwagę na fakt, że za ich sprawą rzekomo nie będzie można już przeprowadzać akcji charytatywnych, polegających na zbieraniu nakrętek .

ZOBACZ: Ważny komunikat PKO BP do wszystkich klientów. Bank wprowadza zmiany

Butelki z przytwierdzoną nakrętką – czy można ją oderwać? Ministerstwo tłumaczy

Jak będą wyglądały nowe przepisy w praktyce?

Przed wyrzuceniem do kosza (żółtego pojemnika) butelkę należy przede wszystkim zgnieść, a przypadkowo oderwaną zakrętkę zakręcić na pustej butelce – przekazało Ministerstwo Klimatu i Środowiska w odpowiedzi na pytania Interii Biznes.

Czy możemy mieć jakieś problemy ze względu na oderwanie nakrętki od butelki? Resort klimatu mówi w tej sprawie jasno – nowe prawo zakłada jedynie fabryczne wymogi co do produkcji butelek, a nie sankcje na konsumentach , którym zdarzy się odłączyć je od zakrętki. Ponadto na ten moment nie są przewidziane jakiekolwiek zmiany w prowadzeniu charytatywnych zbiórek nakrętek.

Jeżeli natomiast konsument postanowi oderwać zakrętkę i przekazać ją w ramach zbiórki charytatywnej, nikt mu takiego działania nie zabrania – dodało ministerstwo.

Źródło: biznes.interia.pl

Wielka wygrana w Lotto. Gracz nie otrzyma pieniędzy od razu
Wydał 5 złotych i zgarnął fortunę. Główna wygrana w zdrapce Lotto
Obserwuj nas w
autor
Laura Młodochowska

Redaktorka portalu Goniec.pl, gościnnie piszę dla BiznesINFO. Ukończyłam politologię na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, a już niedługo stanę się także magistrem dziennikarstwa. Poza polityką pasjonują mnie także zagadnienia komunikacji międzykulturowej i moda w wersji haute couture. W wolnym czasie oglądam wideoeseje na YouTubie oraz nadrabiam klasyki literatury.

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie