Po 30 latach na rynku upadła kolejna polska marka. Polacy uwielbiali kupować tam ubrania
To koniec znanego polskiego producenta na rodzimym rynku. Po niemal 30 latach działalności, spółka została postawiona w stan likwidacji. Polacy chętnie kupowali ubrania w sklepach od wielu marek, które należały do przedsiębiorstwa. Problemy firmy zaczęły się w 2019 roku.
Polska spółka została postawiona w stan likwidacji
Łódzki producent odzieży Redan S.A. rozpoczął proces likwidacji w 2024 roku po 29 latach funkcjonowania na rynku. Wcześniej krakowski Greenpoint kupił najpopularniejszą markę firmy, czyli Top Secret. Redan był właścicielem również tak znanych marek, jak Troll, Textil Market oraz DryWash.
22 stycznia spółka poinformowała w raporcie bieżącym, że Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, XIV Wydział Gospodarczy ds. Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych, wydał postanowienie ws. zabezpieczenia majątku Redan. Funkcję tymczasowego zarządcy sądowego objął Michał Rej. To on w terminie do dwóch miesięcy złoży sprawozdanie ws. Redan. Dlaczego przedsiębiorstwo upadło?
Spółka upadła nie tylko z powodów finansowych
Łódzki producent z problemami zderzył się już w 2019 roku , kiedy władze straciły kontrolę nad spółką TXM S.A (siecią dyskontów Textil Market).
"Podstawowymi czynnikami leżącymi u podstawy decyzji zarządu były osiągane wyniki finansowe oraz sytuacja płynnościowa, zdeterminowane w trakcie ostatnich dwóch lat przez negatywny wpływ pandemii COVID-19, a jednocześnie brak wsparcia państwa dla TXM jako podmiotu bezdyskusyjnie dotkniętego skutkami pandemii" - tłumaczył w komunikacie zarząd TXM S.A.
Wniosek o upadłość spółki złożył wierzyciel firmy, Subra GRP Sp. z o.o. Jak uargumentowano tę decyzję?
Wierzyciel złożył wniosek o upadłość spółki
Już w połowie listopada 2024 roku Redan S.A. poinformował, że ich wierzyciel — Subra GRP Sp. z o.o — złożył wniosek o upadłość spółki. Firma nabyła wierzytelność od jednego z dostawców usług dla Redan. Do sprawy odniósł się wiceprezes Subra GRP Tomasz Makowski:
Ogłoszenie upadłości Redan S.A. jest dla wierzycieli jedyną szansą na odzyskanie przynajmniej części środków zainwestowanych we współpracę z tym kontrahentem - informował Makowski w rozmowie z businessinsider.com.
Zdaniem Makowskiego, Redan miał unikać rozmów dotyczących uregulowania zobowiązań, z tego względu firma złożyła wniosek o upadłość.