Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Pobierasz rentę rodzinną? Przez jeden szczegół ZUS może szybko cię jej pozbawić
Sebastian Mikiel
Sebastian Mikiel 26.12.2024 11:35

Pobierasz rentę rodzinną? Przez jeden szczegół ZUS może szybko cię jej pozbawić

renta rodzinna, pieniądze
Fot. East News/Zofia i Marek Bazak

Renta rodzinna wydaje się prostym świadczeniem – dla wdowy lub wdowca, dzieci czy rodziców. Jednak przepisy kryją w sobie więcej niż widać na pierwszy rzut oka. Czy wszyscy członkowie rodziny mogą liczyć na wsparcie? A może są wyjątki, które warto znać, zanim złożysz wniosek?

Kto ma prawo do renty rodzinnej?

Renta rodzinna to świadczenie skierowane do najbliższych członków rodziny zmarłego, ale jej uzyskanie nie jest automatyczne. Aby wnioskować o rentę, zmarły musiał być uprawniony do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, bądź spełniać warunki do ich przyznania.

Beneficjenci to zazwyczaj wdowcy, wdowy, dzieci, a także rodzice zmarłego. Warto pamiętać, że świadczenie wypłacane jest w jednej kwocie, a w przypadku wielu uprawnionych osób – dzielone proporcjonalnie.
 

Straż miejska puka do drzwi Polaków. Można dostać wysoki mandat Od 1 stycznia kontrole ZUS na nowych zasadach. Koniec nadużywania L4?

Wdowcy, dzieci i rodzice – warunki różnią się dla każdego

Prawo do renty rodzinnej może przysługiwać różnym grupom, ale każda z nich musi spełnić określone wymagania. Wdowa lub wdowiec muszą mieć ukończone 50 lat lub być niezdolni do pracy. Alternatywnie mogą opiekować się dzieckiem uprawnionym do renty rodzinnej. Co ciekawe, nawet rozwiedziony małżonek ma prawo do tego świadczenia, jeśli w momencie śmierci zmarły płacił mu alimenty.

Dzieci zmarłego mają prawo do renty do ukończenia 16. roku życia, a jeśli kontynuują naukę – do 25. roku życia. W przypadku całkowitej niezdolności do pracy wsparcie to może trwać bez ograniczeń czasowych. Podobnie jest w przypadku wnuków czy rodzeństwa, które były na utrzymaniu zmarłego co najmniej rok przed jego śmiercią.

Rodzice, choć mniej oczywiście kojarzeni z rentą rodzinną, również mogą się o nią ubiegać. Muszą jednak udowodnić, że byli na utrzymaniu dziecka, a także spełnić podobne warunki jak wdowcy.

Ile wynosi renta i jakie są jej ograniczenia?

Kwota renty rodzinnej zależy od liczby osób uprawnionych. Jedna osoba otrzymuje 85% świadczenia zmarłego, dwie osoby – 90%, a trzy lub więcej – 95%. To istotny aspekt, zwłaszcza w przypadku licznych rodzin, w których renta musi zostać podzielona.

"ZUS zawiesza prawo do renty rodzinnej, jeśli przychód uprawnionych przekracza 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia" – czytamy w przepisach. Gdy przychód wynosi od 70% do 130% tego wynagrodzenia, renta zostaje odpowiednio pomniejszona.

Wniosek o rentę można złożyć osobiście w ZUS, ale także wysyłając dokumenty pocztą. Warto przygotować się wcześniej, korzystając z dostępnych wzorów formularzy.

Renta rodzinna jest istotnym wsparciem finansowym dla rodzin w trudnych momentach. Kluczowe jest jednak dokładne zrozumienie warunków, które trzeba spełnić, aby ją otrzymać. Przepisy są szczegółowe i mogą różnić się w zależności od sytuacji, dlatego warto dokładnie zapoznać się z zasadami i skonsultować wątpliwości z ZUS. Odpowiednia wiedza pozwoli uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i skorzystać z pełni dostępnych świadczeń.