Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Rz: Chcą wprowadzić kontrowersyjne prawo. Poczta Polska będzie otwierać listy, może zajrzeć także do twojego
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 05.04.2020 02:00

Rz: Chcą wprowadzić kontrowersyjne prawo. Poczta Polska będzie otwierać listy, może zajrzeć także do twojego

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Poczta Polska otworzy Twój list

Dziennik podaje, że nowy projekt to uzupełnienie pierwszej tarczy antykryzysowej, która została niedawno przyjęta przez Sejm. Projekt przewiduje zmiany w prawie pocztowym. Rząd zamierza upowszechnić tzw. przesyłki hybrydowe. Poczta Polska będzie masowo otwierać koperty, a następnie przesyłki skanować i dostarczać je elektronicznie - pisze “Rz”.

Poczta Polska zajrzy do korespondencji

Ale Poczta Polska nie będzie miała wglądu w przesyłki prywatne. “Projekt przewiduje, że miałoby to miejsce m.in. w przypadku postępowań administracyjnych, egzekucyjnych, karnych, karno-skarbowych lub w sprawach o wykroczenia, gdy przepisy przewidują doręczenie wezwań, zawiadomień oraz innych pism, od których daty doręczenia biegną terminy” - czytamy w “Rz”.

Projekt zakłada, że w jeśli nie będzie możliwości przekształcenia listu w postać elektroniczną, to Poczta Polska ponownie przesyłkę kopertuje i dostarcza w pierwotnej postaci listowej.

Kontrowersje wobec nowych uprawnień Poczty Polskiej

Z nieoficjalnych informacji “Rz” wynika, że tak znaczące uprawnienia dla Poczty Polskiej w zakresie wglądu w korespondencję budzą w rządzie kontrowersje. Tym bardziej, że w piątek doszło do zaskakującej zmiany na stanowisku prezesa Poczty Polskiej. Nowym szefem instytucji został Tomasz Zdzikot, wiceminister obrony narodowej i zaufany człowiek Mariusza Błaszczaka, szefa MON i wpływowej postaci w PiS.

Oprócz tego druga tarcza przewiduje inne zmiany: rozszerzenie kręgu przedsiębiorców, którzy mogą skorzystać z prawa do niepłacenia składek, zmiany w dostępie do materiałów medycznych i edukacyjnych w internecie oraz zabezpieczenie środków do walki z epidemią od zajęć egzekucyjnych.

Więcej w “Rzeczpospolitej”.