BiznesINFO.pl
Emerytura w kwietniu dotrze na czas

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Poczta Polska zapewnia emerytów. Świadczenia dotrą na czas

1 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Emerytura dotrze do niektórych seniorów jeszcze przed świętami. Poczta Polska zadeklarowała, że osoby, których termin wypłaty świadczeń wypada w Poniedziałek Wielkanocny otrzymają pieniądze do piątku włącznie. W tym miesiącu mogą liczyć na pokaźną wypłatę

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Do kogo emerytura trafi jeszcze przed Wielkanocą

  • Jak będą funkcjonowały placówki pocztowe w okresie świątecznym

  • Jaki dodatek otrzymają seniorzy

Emerytura pojawi się przed Wielkanocą. Poczta Polska uspokaja seniorów

Emerytura kwietniowa nie dotrze na czas? W związku ze zbliżającymi się świętami pojawiły się wątpliwości, czy listonosze zdążą przekazać pieniądze osobom, których termin wypłat zbiega się z Wielkanocą. Poczta Polska postanowiła uspokoić emerytów i opublikowała specjalny komunikat.

Z oświadczenia wynika, że seniorzy, do których emerytura przychodzi na początku miesiąca, nie mają powodów do obaw. Portal money.pl podaje, że wszystkie świadczenia z terminem wypłaty do 5. dnia kwietnia zostaną przekazane przed Wielkanocą. Listonosze rozpoczynają akcję już w czwartek 1 kwietnia.

Chcąc usprawnić wypłaty emerytur, pocztowcy odwiedzili niektórych seniorów już 31 marca 2021 r. Na taką wizytę mogli liczyć obywatele, których termin wypłaty przypada na 1. dzień każdego miesiąca.

W oświadczeniu Poczta Polska poinformowała także o zmianach w funkcjonowaniu placówek w okresie świątecznym. W Wielką Sobotę (3 kwietnia) oddziały będą przyjmowały interesariuszy tylko do godziny 13:00, a placówki całodobowe - do 15:00. W niedzielę i poniedziałek (4,5 kwietnia) wszystkie punkty pocztowe, również te działające 24 godziny na dobę, będą nieczynne. Wznowienie działalności zaplanowano na wtorek 6 kwietnia.

Trzynasta emerytura wystartowała. Pierwsi seniorzy już otrzymali dodatek

Tegoroczne święta mogą być wyjątkowo szczęśliwe dla osób, które pobierają świadczenia 1. i 5. dnia każdego miesiąca. W kwietniu pocztowcy przynoszą bowiem nie tylko regularną emeryturę, lecz także trzynastkę.

To dodatek, który seniorzy otrzymują od 2019 r. Wypłaty nadprogramowych świadczeń są zapisane w ustawie i nie zagraża im nawet pandemia. Poprzez dodatki rząd chce walczyć przede wszystkim z nierównościami społeczno-ekonomicznymi wśród seniorów.

Trzynasta emerytura, podobnie jak comiesięczne świadczenie, podlega waloryzacji. Dzięki temu tegoroczny dodatek jest jeszcze wyższy. Jego wartość odpowiada emeryturze minimalnej, która została podwyższona do kwoty 1250,88 zł brutto. Po odliczeniu wszelkich podatków i potrąceń seniorzy otrzymają 1022,30 zł na rękę.

Na dodatek mogą liczyć osoby, które na dzień 31 marca 2021 r. posiadały prawo do pobierania świadczeń wymienionych w ustawie. Wśród nich znajdują się m.in. emerytura i renta w systemie powszechnym, świadczenia rolników, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty dla inwalidów wojskowych i wojennych.

Dodatkowa emerytura należy się każdemu, bez względu na wysokość regularnego świadczenia. To podstawowe kryterium, które odróżnia trzynastkę od drugiego dodatku, który zadebiutuje na jesieni tego roku. Czternasta emerytura w maksymalnej kwocie 1250,88 zł brutto trafi tylko do tych osób, których dochód nie przekracza 2900 zł brutto. Każdy, kto otrzymuje wyższą emeryturę otrzyma czternastkę pomniejszą zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”.

Według oficjalnych wyliczeń trzynasta emerytura trafi do 9,8 mln osób. Koszt tego przedsięwzięcia został oszacowany na 11 mld. Na wypłatę dwóch senioralnych dodatków państwo przeznaczy w tym roku ponad 22 mld zł.

Podobne artykuły

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i Świat

Poczta Polska ostrzega przed cyberprzestępcami. Podszywają się pod instytucję

Czytaj więcej >
Kiedy koniec obostrzeń? Szef resortu realnie o powrocie do normalności

Polska i Świat

Kiedy koniec obostrzeń? Minister zdrowia podał datę wprost

Czytaj więcej >
NFZ podliczył ile będzie kosztować rehabilitacja ozdrowieńców

Polska i Świat

NFZ dokonał kalkulacji. Wiemy, ile kosztuje leczenie po przejściu koronawirusa

Czytaj więcej >
Lockdown dla szkół i przedszkoli prawdopodobnie zostanie przedłużony

Polska i Świat

Lockdown w przedszkolach i żłobkach do przedłużenia. Rząd wysłał klarowny sygnał

Czytaj więcej >
Zjednoczona Prawica się rozpadnie? Znamy opinię Polaków

Polska i Świat

Zjednoczona Prawica ma się rozpaść. Tak prognozuje 32 proc. Polaków

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/East News

Polska i Świat

Grzywna aż na równowartość 826 tys. zł. Przesunął tylko kilka kamieni, ale nie wiedział ile mają lat

Czytaj więcej >