Pod Legnicą powstanie elektrownia jądrowa
To już pewne, w Polsce powstanie elektrownia atomowa. Elektrownia powstanie w Legnicy ( woj. dolnośląskie) i będzie się składać z 10 małych reaktorów jądrowych o łącznej mocy 200 MW.
Elektrownia atomowa w Polsce
W czwartek Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, DB Energy i Last Energy Polska podpisały porozumienie w sprawie budowy reaktorów, które stanowiłyby źródło energii inwestycji zlokalizowanych na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Oferta Last Energy obejmuje cały projekt z zakresie SMR, począwszy od koncepcji projektowej, aż po utrzymanie i produkcję energii i utylizacje paliwa. Z kolei wrocławska spółka DB Energy zapewni integrację infrastruktury elektrowni i klientów końcowych.
Last Energy to amerykański inwestor, deweloper oraz operator małych modułowych elektrowni jądrowych. Polska będzie jednym z pierwszych państw, w których planowane jest wdrożenie technologii SMR, zaznacza wiceprezes LSSE.
Technologia SMR
SMR (ang. Small Modular Reactors) to małe modułowe reaktory jądrowe. Czas budowy przy reaktorach jest krótszy niż w przypadku większych reaktorów, gdyż prace przygotowawcze są mniej rozległe.
„Największą zaletą SMR jest stosunkowo niewielki koszt inwestycyjny jednego bloku, który jest trudną do pokonania barierą dla inwestujących w wielkie reaktory. (...). Ważną zaletą SMR jest możliwość instalowania blisko odbiorców, co obniża koszty sieci i przesyłu.” – jak napisano w raporcie Narodowego Centrum Badań Jądrowych w 2013 roku.
Prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Przemysław Bożek wskazał, że nowe rozwiązanie pozwala uzyskać stabilne i bezemisyjne źródło energii, co jest ważnym posunięciem w stronę zielonej energii, a także wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Na razie nie padła jednak konkretna data.