Wiadomości dotyczące najnowszych technologii. Telefony komórkowe, smartfony, sprzęt RTV.
Administracja Japonii wydała nowe rekomendacje mające rozwiązać problem, z którym borykamy się już także w Polsce. Zaniedbania mogą skutkować naliczaniem dodatkowych opłat, koniecznością borykania się z licznymi formalnościami, a w skrajnych przypadkach procesem sądowym.
Google rozpoczął testowanie usuwania treści lokalnych wydawców z wyników wyszukiwania i platform takich jak Google News oraz Google Discover w dziewięciu krajach Unii Europejskiej, w tym w Polsce. Eksperyment, który dotyczy 1 proc. użytkowników w Belgii, Chorwacji, Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Włoszech i Polsce, jest odpowiedzią na regulacje wynikające z unijnej dyrektywy o prawie autorskim.
W połowie września Intel ogłosił swoją decyzję o wycofaniu się z inwestycji w Europie. Porzucona została budowa zakładów we Włoszech, Francji, Niemczech i Polsce. U nas, pod Wrocławiem, miał stanąć zakład testowania procesorów. Rząd próbował jeszcze przekonywać, że jest to tylko zamrożenie, jednak zyskujemy kolejne potwierdzenia, że plany zostały definitywnie pogrzebane.
Niemal z dnia na dzień Sam Altman stał się jednym z najważniejszych ludzi w IT. Produkt jego firmy - ChatGPT, to nie jedyne przedsięwzięcie, jakim zajmuje się 39-latek. Równolegle tworzy sprzęt i oprogramowanie służące do potwierdzania tożsamości pod zbiorczą marką World. W Polsce właśnie rozpoczęto wdrożenia. Miliarder kusi Polaków, żeby dołączyli do jego przedsięwzięcia. W zamian oferuje kawę lub vouchery na zakupy. Sam zyska coś znacznie cenniejszego.
Firma NVIDIA od dekad jest niepodzielnym liderem rynku kart graficznych, a w ostatnim czasie wyrosła na potęgę za sprawą wykorzystania swoich układów do działania tzw. sztucznej inteligencji. Pojawiły się jednak doniesienia, że korporacja nie przebiera w kontrahentach. Dziennikarze Bloomberga wpadli na trop, który prowadzi do Rosji.
Niedawno opinię publiczną oburzył zmyślony wywiad przeprowadzony w Off Radiu Kraków z nieżyjącą od wielu lat noblistką Wisławą Szymborską. Choć wokół podobnych rozwiązań kontrowersji nie brakuje, producenci sztucznej inteligencji szukają podobnych rozwiązań, aby ułatwić ludziom życie codzienne, w tym także przynieść ulgę w żałobie. Czym są tzw. griefboty i jak mają wspierać rodzinę zmarłych?
Google zapowiedział ważne zmiany w swoich produktach, których celem jest przyśpieszenie ich działania. Dzięki nim to użytkownik będzie mógł zdecydować, w jakim trybie będzie pracować oprogramowanie, tak aby działało najsprawniej na jego urządzeniach. Odczują to zwłaszcza posiadacze starszych komputerów.
Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało Strategię Cyfryzacji Polski, która ma obowiązywać aż do 2035 roku. Dokument stanowi plan działań w zakresie cyfryzacji określający strukturę i zakres dalszych działań wraz ze wskazaniem finansowania. Dość powiedzieć, że Polska już za dekadę ma wydawać na cyfryzację 5 proc. PKB.
Smartfony i smartwatche, czyli inteligentne telefony i zegarki od lat są dostępne i powszechnie użytkowane. Masowo produkuje się ich nowsze wersje, jednak większość z nich niewiele wnosi na rynek mobilnej elektroniki użytkowej. Tym razem jednak zrobiło się głośno o produkcie, który jest znacznie mniejszy gabarytowo, ale ma wiele przydatnych funkcji. Czy smartpierścionek podbije rynek?
Czy Twój inteligentny odkurzacz stanowi zagrożenie? Coraz więcej Polaków korzysta z urządzeń typu IoT, ale niewielu zdaje sobie sprawę z zagrożeń, jakie mogą one stwarzać. Nawet nasz codzienny, inteligentny odkurzacz może stać się narzędziem… “zombie”.
Cyberprzestępcy nie ustają w wysiłkach, aby wykorzystać naiwność lub nieuwagę internautów. W najnowszym ostrzeżeniu, eksperci z CERT Orange Polska poinformowali o kolejnej kampanii phishingowej, która może dotknąć każdego z nas. Fałszywe e-maile podszywające się pod znane firmy lub instytucje to coraz powszechniejsza metoda oszustów. Jak nie dać się złapać na te podstępne sztuczki?
Rząd wizerunkowo próbuje ograniczać szkody związane z sytuacją w IDEAS NCBR. Obsadzony przez lewicę resort nauki oskarżany jest o umocowanie na czele badań nad sztuczną inteligencją protegowanego. Po walnym sprzeciwie naukowców powołano nową instytucję, którą kierować będzie nie kto inny jak prof. Piotr Sankowski - czyli niewybrany w nowym konkursie, dotychczasowy szef IDEAS.
Zastanawialiście się kiedyś, jakie informacje ukrywa w sobie wasz dowód osobisty? Wiele na ten temat może zdradzić wam szary znaczek ukryty po lewej stronie od liter PL namalowanych na niebieskim tle w logo Unii Europejskiej. Niektóre polskie dowody wydane od 2019 roku mają tzw. elektroniczną warstwę. Co możemy sprawdzić dzięki tej funkcji?
Cztery duże sklepy z odzieżą, obuwiem i galanterią skórzaną padły ofiarami ataku hakerskiego. W niepowołane ręce trafiły informacje o klientach, które mogą być wykorzystane nawet do prób oszustw i wyłudzania pieniędzy. W ręce przestępców trafiły imiona i nazwiska, adresy dostaw, maile i numery telefonów klientów.
Branża muzyczna boryka się z problemem, który może dotknąć każdego z nas i to bez względu na to, czy mamy coś wspólnego z muzyką, czy też nie. Wspólny mianownik jednak pozostaje, choć zupełnie inny. Chodzi o dyski twarde, które, jak pokazują niespodziewane problemy, właśnie przestają działać. Niestety, okazuje się, że popularne nośniki danych wcale nie są tak odporne na upływ czasu, jak mogło się wydawać.
Ministerstwo Cyfryzacji planuje zmiany, które mogą mocno namieszać na rynku telewizorów w Polsce. Projekt rozporządzenia przewiduje wprowadzenie nowych wymogów technicznych, które mogą wpłynąć nie tylko na ceny urządzeń, ale także na ich funkcjonalność. Co to oznacza dla przeciętnych konsumentów?
Rząd przygotował projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Przewiduje on ułatwienia dla osób, które dopiero planują instalację paneli słonecznych na swoich budynkach oraz oszczędności dla tych, którzy takie instalacje już posiadają. Proponowane zmiany pozwolą im zaoszczędzić kilkaset złotych rocznie.
Grupa mediowa CMG już pod koniec zeszłego roku miała przekonywać klientów, że dysponuje narzędziem podsłuchującym rozmowy użytkowników i na tej podstawie może oferować klientom bezcenne dane służące adresowaniu reklam. Teraz wyciekła prezentacja firmy, która ma potwierdzać, że technika śledzenia rodem z “Black Mirror” naprawdę istnieje.
Cyfryzacja kolejnych procedur w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, które dotąd można było przeprowadzić często wyłącznie podczas osobistej wizyty w oddziale, postępuje. Lada dzień PUE ZUS zastąpi serwis eZUS, a już teraz ważne nowości pojawiły się w aplikacji mobilnej mZUS. Wyjaśniamy, jakie sprawy można załatwić po aktualizacji do najnowszej wersji.
Czy wiesz, że codzienny nawyk korzystania z telefonu podczas ładowania może prowadzić do poważnych problemów? Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że takie działanie może przyspieszyć zużycie baterii i narazić urządzenie na uszkodzenia. Dowiedz się, dlaczego warto zmienić te nawyki.
Wydaje ci się, że wyłączone urządzenie nie zużywa prądu? Nic bardziej mylnego -Niektóre sprzęty, nawet gdy są w stanie czuwania, pochłaniają energię, a twoje rachunki za prąd rosną. Sprawdź, które domowe urządzenia to prawdziwe energetyczne wampiry i dowiedz się, jak z nimi walczyć.
Google wprowadza funkcję "Theft Detection Lock" w systemie Android, która automatycznie blokuje telefon w przypadku wykrycia podejrzanego ruchu. Ma to na celu zwiększenie ochrony przed kradzieżą, szczególnie w sytuacjach takich jak wyrwanie telefonu z ręki. Nowe zabezpieczenie znacznie utrudni złodziejom dostęp do urządzenia i danych użytkownika.
Pod koniec zeszłego roku Polacy dysponowali ponad 45 mln kart płatniczych, a blisko 34 mln z nich były wykorzystywane przynajmniej raz na kwartał. Płatności bezgotówkowe zdobyły w u nas gigantyczną popularność, podobnie jak płatności zbliżeniowe. W połączeniu z BLIK-iem sprawia to, że Polska przynajmniej pod względem fintechowym jest w opinii wielu bardziej rozwinięta niż np. Niemcy. W takich okolicznościach jeszcze większą wagę mają zmiany zapowiedziane przez Mastercard, które znacząco modyfikują to, w jaki sposób przebiegają płatności kartą. Odczują to zarówno konsumenci, jak i sprzedawcy.
Zmiana przyzwyczajeń w profilu eksploatacji urządzeń, wymiana sprzętu na energooszczędny czy korzystanie z taryf, w których czasowo stawki są niższe to działania, które mogą poskutkować obniżeniem rachunków z miesiąca na miesiąc. Warto jednak zadbać także o dłuższą perspektywę, a tą może okazać się zmiana dostawcy energii. Dotąd jednak pewnym utrudnieniem było odnalezienie narzędzia, które umożliwiałoby zestawiać konkurencyjne oferty bez obaw, że dana propozycja nie jest faworyzowana przed dostawcę porównywarki. To się wkrótce zmieni - jeszcze w sierpniu zyskamy takie możliwości.
Pojemność akumulatora i czas pracy na jednym ładowaniu pozostaje jednym z najważniejszych parametrów, na które zwraca się uwagę podczas wyboru smartfonu. Tymczasem często zdarza się, że do ich obniżenia przyczyniają się sami użytkownicy tak przez profil eksploatacji, jak i zwyczaje w ładowaniu. To, co jeszcze kilkanaście lat temu było oczywistością i realnie przekładało się na żywotność baterii, dziś im szkodzi. Przypominamy, na co zwracać uwagę, a które z niegdysiejszych porad mogą dziś skracać czas pracy smartfonów.
Nie wiemy jeszcze, jak długo rząd zdecyduje się utrzymywać aktualną cenę maksymalną energii wynoszącą 500 zł za megawatogodzinę dla gospodarstw domowych. Już pojawiają się głosy, że należy ograniczyć dalsze wydatki na zamrażanie cen prądu. Jeśli zostaną wysłuchane, to skutki odczujemy w portfelach wszyscy. Dlatego ważne jest zwiększanie kompetencji w świadomym zużywaniu energii, zwłaszcza że nie brakuje narzędzi, dzięki którym prąd i pieniądze można oszczędzać bez daleko idących wyrzeczeń. Pierwszym krokiem do tego jest uświadomienie sobie, które urządzenia zużywają w domu najwięcej prądu.
W połowie lipca ceny prądu osiągnęły rekordowy poziom - gdyby nie górny limit cen ustalony na 500 zł za megawatogodzinę dla gospodarstwa domowego, stawki mogłyby być nawet czterokrotnie wyższe. Przez wysoki temperatury w Polsce zaczynamy doświadczać problemów, które dotąd występowały przede wszystkim na południu Europy, tj. gwałtownego wzrostu zużycia energii w godzinach wieczornych w sezonie letnim, co jest spowodowane włączaniem systemów klimatyzacji. Odpowiedzią na nowe realia ma być montaż nowych urządzeń pomiarowych, o czym zawiadamia Energa-Operator.
Masowe zwolnienia zapowiedziane przez technologicznego giganta mają pomóc zaoszczędzić w sumie 10 miliardów dolarów w samym 2025 roku. Cięcie kosztów na taką skalę oznacza jednak, że z pracą pożegna się tyle osób, ile dla przykładu mieszka w Ciechocinku lub Władysławowie i to według tych optymistycznych prognoz. Na sytuację w Intelu bardzo wyraźnie zareagowała już giełda. Z tego tekstu dowiesz się:● Co się dzieje z Intelem,● Ile osób straci pracę,● Co przynosi największe straty,● Jak Intel zamierza walczyć z kryzysem,● Jak na sytuację firmy zareagowała Wall Street.