BiznesINFO.pl Twój portfel Podatek od Netflixa już wszedł w życie. O ile podrożeją platformy streamingowe?
pixabay/Andrés Rodríguez

Podatek od Netflixa już wszedł w życie. O ile podrożeją platformy streamingowe?

11 lipca 2020
Autor tekstu: Wiktoria Pękalak

Podatek od Netflixa

Temat podatków od portali VoD śledzimy od samego początku. Odkąd pojawił się pomysł ściągania opłat od streamingowych gigantów wszyscy zaczęli się zastanawiać kto najdotkliwiej je odczuje. Użytkownicy bali się, że koszty z podatku, które filmowe biblioteki będą musiały ponieść, zostaną przeniesione na bezpośrednio na nich. Wszystkie obawy są jak najbardziej zrozumiałe, dlatego, że opłaty za członkostwo są już i tak duże. Porównując Polskę z resztą Europy, Netflix oferuje dużo uboższą bazę materiałów za podobną (jeśli nie wyższą) cenę. Ale przeanalizujmy całą sytuację od początku. Skąd w ogóle pomysł na opodatkowanie portali takich jak HBO GO, Amazon Prime, CDA Premium, czy właśnie najlepiej wszystkim znany Netflix.

Podatek na rzecz PISF-u

Mimo że dyskusja dotycząca opodatkowania portali streamingowych pojawiała się już wcześniej, dopiero kryzys popchnął rząd do podjęcia ostatecznej decyzji by podatek finalnie wprowadzić. Celem poboru opłat było uratowanie polskiej kinematografii, za którą stoi Polski Instytut Sztuki Filmowej, który w dużej mierze finansuje polskie produkcje. Przemył filmowy w kraju bardzo mocno ucierpiał przez światową epidemię. Przyczyniły się do tego pozamykane kina i wstrzymanie zaczętych jeszcze przed izolacją produkcji. Ten sam czas stał się jednocześnie złotym wiekiem dla wszystkich portali oferujących filmy i seriale na żądanie. Podczas epidemii wspomniane platformy zyskały rzeszę nowych użytkowników, a rodzima kinematografia pogrążała się w coraz większym marazmie.

Ile pieniędzy wpłynie do budżetu z podatku?

Wpłaty z ramienia podatku mają wynieść 1,5% przychodu firm uzyskanego za sprawą dochodów z subskrypcji bądź reklam (w zależności co przyniesie większy przychód). Rząd spodziewał się, że po 2021 roku co roku do budżetu PISF-u będzie wpływało co najmniej 20 milionów złotych. Serwis wirtualnemedia.pl udostępnił dane dotyczące tego ile zapłacą poszczególne platformy:

  • Netflix zasili polską kinematografię kwotą w wysokości niecałych 6,5 miliona złotych

  • Ipla - 4 mln zł

  • Player.pl - ponad 1,5 mln zł

  • Amazon - prawie 666 tys. zł

  • CDA Premium - ponad 580 tys. zł

Ile zapłacą użytkownicy przez nowy podatek?

Jak na razie żadna z platform streamingowych nie zapowiedziała podwyżki abonamentu w związku z nowym podatkiem, jednak nie można wykluczyć, że tak się w przyszłości stanie. Będziemy na bieżąco monitorować ceny abonamentu platform i informować jeśli zauważymy jakieś zmiany.

Obserwuj nas w
autor
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat