Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Martwią Cię ceny żywności? Poczekaj aż wejdzie podatek handlowy...
Paulina Musianek
Paulina Musianek 23.08.2019 02:00

Martwią Cię ceny żywności? Poczekaj aż wejdzie podatek handlowy...

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Podatek handlowy zagrożeniem dla konsumentów?

Podatek handlowy w założeniu wyrównywać szanse między polskim a zagranicznym handlem na rynku, jednak w efekcie uderzy po prostu w tych, którzy nie mają jak się bronić, w najuboższych konsumentów. Podatek od sieci handlowych, rosnąca inflacja i drożejąca żywność - przyszły rok nie zapowiada się optymistycznie.

Gwałtownie drożejąca żywność podbija inflację. Jak podaje GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2019 r. wzrosły o 2,9%, podczas gdy w czerwcu wskaźnik ten wyniósł 2,6%. Jak wynika z danych Credit Agricole, lipcowa inflacja osiągnęła najwyższy poziom od października 2012 r. – 3,4%. Mimo to przewiduje się, że dynamika wzrostu żywności w kolejnych miesiącach nieco spowolni. Niestety wraz z nowym rokiem konsumenci będa musieli stawić czoła kolejnemu problemowi - podatkowi handlowemu, który z pewnością nie pozostanie bez wpływu na ceny w sieciach handlowych.

Analitycy biją na alarm

Podatek handlowy ma wejść w życie 1 stycznia przyszłego roku. Według analityków, nie będzie on obojętny dla cen w sieciach handlowych.

Podatek od handlu niesie szereg negatywnych konsekwencji dla branży i polskich konsumentów. Podatek od handlu uderzy w budżet polskich rodzin. Ceny pójdą jeszcze mocniej w górę, przy rekordowym wzroście w ostatnim czasie. Podatek spowoduje wzrost cen, gdyż pracując na bardzo niskich marżach firmy handlowe nie udźwigną tej daniny. Skończy się tania żywność w naszym kraju, przez co ucierpi najuboższa część społeczeństwa – pisze w komunikacie Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji.

Podatek handlowy będzie miał głównie przełożenie na ceny produktów żywnościowych, z uwagi na niższą marżę w tego typu jednostkach i możliwość przełożenia podatku na klientów (bez istotnego wpływu na pozycję rynkową), w przeciwieństwie do innych rodzajów sklepów wielkopowierzchniowych (tam możliwe jest przesunięcie części sprzedaży do Internetu) – cytuje Marcina Czaplickiego, ekonomistę PKO BP portal DlaHandlu.

Ustawa wprowadzająca podatek handlowy weszła w życie 1 września 2016 roku, ale po kilkunastu dniach Komisja Europejska wszczęła postępowanie w jego sprawie, ponieważ miała obawy, że ustawa ma na celu faworyzowanie mniejszych sklepów, co mogło być uznane za pomoc publiczną. Gdy postępowanie uchyliło konieczność zawieszenia podatku, zdecydowano, że 1 stycznia 2020 roku wejdzie w życie.