Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Podatek od psa będzie wyższy. Tyle wkrótce zapłacą właściciele
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 28.08.2024 18:41

Podatek od psa będzie wyższy. Tyle wkrótce zapłacą właściciele

pies
Fot. Freepik/freepik

Podatek od psa to opłata, z którą musi się liczyć wielu właścicieli czworonogów. Okazuje się, że podwyżki nie ominą nawet posiadaczy psów i już wkrótce podatek będzie wyższy. Warto pamiętać, że nie uiszczanie opłaty nie jest obowiązkowe dla każdego, kto ma pupila. Ile będzie wynosił podatek od psa po podwyżce? Kto jest zwolniony z tej opłaty? Odpowiadamy.

Podatek od psa. Kto musi go płacić?

Posiadanie psa wiąże się z wieloma wydatkami. To nie tylko koszty związane z wyżywieniem czy opieką weterynaryjną, ale także podatek od psa. Opłatę muszą uiszczać właściciele mieszkający w gminach, które nakładają taki obowiązek na swoich mieszkańców. Każdy samorząd decyduje o tym, czy wprowadzi podatek od psa. Podobnie jest w kwestii wysokości podatku. Przepisy regulują maksymalną kwotę, która może być pobierana od właścicieli. Gmina może jednak zdecydować o jej obniżeniu. 

Tysiące złotych emerytury i 46 lat. Ile od państwa dostaje legenda sportu?

Podatek od psa będzie wyższy

Aktualnie maksymalna wysokość podatku od psa wynosi 173,57 zł. W przyszłym roku podatki i opłaty lokalne będą wyższe, a co za tym idzie - wzrośnie także podatek od psa. Od 2025 roku maksymalna stawka będzie na poziomie 178,26 zł. Ostateczna kwota opłaty będzie oczywiście zależała od poszczególnych gmin. Władze samorządowe mają w tej kwestii dość spore pole manewru. Warto mieć na uwadze, że niektóre osoby nie muszą uiszczać podatku od psa, mimo tego, że ich gmina nakłada na mieszkańców taki obowiązek.

Te osoby są zwolnione z podatku od psa

Z podatku od psa zwolnione są osoby, które: posiadają orzeczenie o niepełnosprawności o dowolnym stopniu, a zwierzę jest psem asystującym; mają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności; ukończyli 65. rok życia i samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe. Warto jednak pamiętać, że w przypadku spełnienia jednego z powyższych warunków, ulga obowiązuje tylko w przypadku posiadania jednego psa. Wówczas trzeba będzie zapłacić za drugiego i kolejnego. Za jednego lub dwa czworonogi nie zapłacą osoby uiszczające podatek od użytków rolnych o powierzchni większej niż 1 hektar lub 1 hektar przeliczeniowy. Taki właściciel będzie musiał zapłacić podatek dopiero od trzeciego i każdego kolejnego psa.