Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Podatek od psa jeszcze większy. Padł ostateczny termin
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 21.01.2024 17:05

Podatek od psa jeszcze większy. Padł ostateczny termin

Pies
Pixabay/Lenka Novotna

Polacy muszą mierzyć się z licznymi podwyżkami podatków i opłat, a te nie omijają nawet właścicieli psów. Okazuje się, że w tym roku poszła w górę opłata, którą muszą zapłacić posiadacze czworonogów. Wybrane osoby są jednak zwolnione z tego obowiązku. Podano także ostateczny termin płatności podatku od psa. 

Czym jest podatek od psa i kto musi go płacić?

Podatek od psa mają obowiązek zapłacić wszyscy posiadacze psów mieszkający w gminach, które nakładają taki obowiązek na swoich mieszkańców. Każdy samorząd bowiem decyduje, czy będzie taką opłatę pobierał. Warto więc sprawdzić na stronie internetowej właściwego organu, czy w naszym miejscu zamieszkania coś takiego funkcjonuje. 

Warto dodać, że w niektórych przypadkach właściciele są zwolnieni z tego podatku, nawet jeśli ich gmina tego wymaga. Dotyczy to osób, które: posiadają oświadczenie o dowolnym stopniu niepełnosprawności, skończyły 65 lat i samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe, pełnią stanowiska w przedstawicielstwach dyplomatycznych i urzędach konsularnych lub opłacają podatek rolny od użytków rolnych o powierzchni większej niż 1 hektar lub 1 hektar przeliczeniowy. 

Zacznie się już jutro. Takich okazji w Lidlu jeszcze nie było

Ile w tym roku zapłacą właściciele psów?

Każda gmina może również ustalić swoje zasady dotyczące zwalniania poszczególnych osób z tego obowiązku. Niektóre z nich nie wymagają opłaty w sytuacji, gdy pies został adoptowany ze schroniska lub został zachipowany. 

Wysokość podatku od psa nie jest wszędzie taka sama. To samorządy bowiem decydują o ty, ile właściciele czworonogów będą musieli zapłacić. Co roku resort finansów wskazuje maksymalną kwotę tej opłaty, a w tym roku wynosi ona 173,55 złotych. Taki podatek należy zapłacić raz w roku i możemy zrobić to w kasie urzędu gminy, za pomocą przelewu na konto gminne lub też u inkasenta.

Do kiedy trzeba uiścić opłatę za psa?

Jeśli chodzi o termin zapłaty podatku od psa, to ustala go indywidualnie każda gmina, ale przeważnie opłatę należy uiścić do 30 kwietnia. Takie zasady obowiązują osoby, które już są posiadaczami czworonożnego pupila. W przypadku zwierzaków, które zostały przygarnięte w ciągu roku, samorząd daje właścicielom dwa miesiące na uregulowanie podatku. 

Zobacz także: Podwójna emerytura z ZUS i KRUS możliwa dla wielu Polaków? Trzeba spełnić istotne warunki