Resort Finansów zamierza jeszcze bardziej namieszać w systemie podatkowym. Czy czeka nas dobra zmiana?
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Jakie ulgi planuje rząd
-
Kiedy estoński CIT może zostać rozszerzony na spółdzielnie
-
SLIM VAT będzie miał kontynuację
Jakie plany ma resort finansów w zakresie podatków?
O planach Ministerstwa Finansów w zakresie podatków pisze „Dziennik Gazeta Prawna”powołując się na Plan działalności ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej na ten rok.
W pierwszej kolejności gazeta zwraca uwagę, iż jednym z najważniejszych projektów resortu jest wprowadzenie w połowie roku kompletu ulg wspomagających produktywność i innowacyjność. Te mają na celu wsparcie na wszystkich etapach produkcyjnych (ulga na B+R, na prototyp, na robotyzację, czy IP Box).
Dziennik przypomina, że podatnicy mogą już korzystać z dwóch ulg, czyli B+R, a także IP Box, ale nie mogą tego uczynić w jednym roku (w tym samym roku można zastosować obie preferencje, ale nie do tej samej działalności). W najbliższym czasie ma się to zmienić, ulgi te mają działać wspólnie, wraz z dwiema pozostałymi, które jak wspomniano zostaną w połowie roku wprowadzone.
Inne zmiany dotyczą funkcjonującego od początku tego roku, czyli tzw. estońskiego CIT, polegającego na tym, że podatek jest płacony dopiero w momencie wypłaty zysku . Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie rozwiązań za sprawą których stosowanie estońskiego CIT byłoby możliwe również przez spółdzielnie, podczas gdy obecnie dotyczy ono jedynie spółek kapitałowych.
Dziennik zwraca uwagę, że dotychczas przeciwnikiem rozszerzenia estońskiego CIT na spółdzielnie był sam rząd. Gazeta przywołuje tu opinię wiceministra finansów Jana Sarnowskiego, według którego pierwszy rok funkcjonowania nowego rozwiązania w Polsce powinien w pierwszej kolejności objąć podmioty, które najbardziej potrzebują kapitału dłużnego . Rządzący nie widzą jednak przeszkód, aby spółdzielnie mogły korzystać z estońskiego CIT w roku przyszłym.
Będzie SLIM VAT 2
Kolejne zmiany planowane przez resort finansów dotyczą m.in. obniżki stawek w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych, czy uproszczenia w rozliczaniu podatku od towarów i usług tzw. SLIM VAT 2 (simple, local and modern). Gazeta przywołuje tu słowa wspomnianego wiceministra Sarnawskiego, który podkreśla, że projekt w tej sprawie został już przygotowany i obecnie znajduje się na etapie konsultacji wewnętrznych . Jego publikacja planowana jest na przełom stycznia i lutego.
„Dziennik Gazeta Prawna” przypomina, że wraz z początkiem tego roku wszedł w życie „pierwszy” SLIM VAT. Ten wprowadza m.in. cztery miesiące na odliczenie VAT naliczonego dla podatników rozliczających się miesięcznie (wcześniej to były miesiące), możliwość odliczenia VAT naliczonego przy zakupie usług noclegowych w celu ich odsprzedaży, czy wyższy limit prezentów o małej wartości (wzrost z 10 do 20 zł).
Ponadto jak pisze gazeta, trwają również prace nad wdrożeniem Krajowego Systemu e-Faktur do przesyłania i odbierania ustrukturyzowanych faktur (na początku korzystanie z niego ma być dobrowolne). Ma zostać uruchomiony pod koniec tego roku.
Z kolei w drugiej połowie roku ma zacząć funkcjonować unijny pakiet VAT e-commerce, którego celem jest uszczelnienie poboru podatku od transgranicznego handlu elektronicznego pomiędzy przedsiębiorcami a konsumentami . Póki co trwają konsultacje w tej sprawie, podobnie jak zmiany dotyczące projektu e-Urząd Skarbowy, który ma ułatwić komunikację podatników z fiskusem.