BiznesINFO.pl Twój portfel Nowe podatki i opłaty już za pasem. Już wiemy, kiedy i ile zapłacisz
PxHere/CC0

Nowe podatki i opłaty już za pasem. Już wiemy, kiedy i ile zapłacisz

31 sierpnia 2020
Autor tekstu: Kasper Starużyk

Podatki i opłaty w górę. Zapłacimy więcej niemalże za wszystko. Pokaźna lista nowych danin, które wejdą w życie jeszcze w tym roku. Sprawdzamy, które podatki pójdą w górę, a także na jakie nowe opłaty trzeba być przygotowanym.

Opłata za OFE

Ustawa o likwidacji OFE zakłada transfer funduszy z Otwartych Funduszy Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne. Przy automatycznej transzy ma być pobierana opłata przekształceniowa w wysokości aż 15 proc. zgromadzonych funduszy. Temat przekształceń był głośny na początku roku, gdy ustawa została uchwalona przez Sejm. Zakładała ona, że do likwidacji OFE dojdzie w połowie tego roku. Decyzja opozycyjnego Senatu zablokowała dalsze procedowanie ustawy. Rząd w obliczu pandemii koronawirusa i negatywnych nastrojów, ale także przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi, nie chciał jeszcze bardziej drażnić Polaków, dlatego temat ucichł.

Teraz znów wraca na tapet. –  Na pewno cały czas jest kwestia związana z OFE na agendzie. To nie zniknęło i chcemy zrobić z tym porządek raz na zawsze. Uważamy, że nasza propozycja to była propozycja przekazania pieniędzy dla ludzi, żeby już nie było wątpliwości, gdzie one mogą jeszcze kiedykolwiek trafić –  powiedział w zeszłym tygodniu na konferencji prasowej Mateusz Morawiecki. Póki co nowa opłata nie została uwzględniona w planie budżetu na 2021 roku, nie oznacza to jednak, że ustawa nie zostanie wprowadzona, jak wskazują słowa premiera, rząd będzie dążył do pozyskania dodatkowych środków.

Podatek handlowy

Podczas czwartkowej konferencji usłyszeliśmy, że budżet na nowy rok uwzględnia podatek handlowy. Nie jest natomiast jeszcze znany ostateczny kształt ustawy. Premier Morawiecki wskazuje, że będzie on skonstruowany tak, by wspierać najmniejszych przedsiębiorców przy jednoczesnym poszanowaniu kapitału zagranicznego. Nowa ustawa jest konieczna ze względu na prowadzone przez Komisję Europejską postępowanie przeciwko Polsce, która już w 2016 roku wprowadziła ten podatek.

Sklepy o miesięcznym przychodzie od 17 mln do 170 mln złotych płaciły 0,8 proc. daniny, a te o przychodach powyżej 170 mln 1,4 proc. KE zaskarżyła decyzję uznając ją za pomoc państwową wobec małych sklepów, Polska co prawda pierwszy proces wygrała, ale KE złożyła odwołanie do TSUE. Postępowanie wciąż się toczy. Do czasu ostatecznej decyzji podatek został zawieszony.

Podatek od plastiku

A skoro już przy handlu jesteśmy. Podatek handlowy to nie jedyna opłata, która wkrótce wejdzie w życie. Od stycznia 2021 roku każdy kraj Unii Europejskiej będzie musiał karnie płacić za każdy skrawek plastiku, który nie zostanie poddany recyklingowi. Stawka jest naprawdę wysoka - do unijnej kasy ma trafiać 80 eurocentów za każdy nieprzetworzony kilogram surowca. Według prognoz Polska będzie musiała zapłacić ponad 400 mln euro. To co wlejemy do budżetu jako państwo zostanie zrekompensowane na podatkach od osób indywidualnych. Projekt ustawy jeszcze nie jest gotowy.

Opłata za deszcz

Sztuczne surowce to nie wszystko co można opodatkować. Już od kilku lat część Polaków płaci podatek za deszczówkę, rząd uważa jednak, że to wciąż za mało. Najprawdopodobniej w 2022 roku wejdą w życie drastyczne zmiany w kwestii podatku od deszczu. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej chce aby regulacjami była objęta większa liczba działek. Do tej pory podatek od deszczówki płacili właściciele działek o powierzchni powyżej 3,5 tys. metrów kwadratowych, których obszar "wyłączony z powierzchni biologiczne czynnej" stanowił co najmniej 70 proc. Za obszary "nieczynne biologicznie" uznano grunty, na których znajdują się nieruchomości, ale także np. bruk. W nowym projekcie rozporządzenia czytamy, że opodatkowane zostaną parcele większe niż 600 m kw., a udział zabudowań na nich stanowi więcej niż 50 proc.

Obserwuj nas w
autor
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat