Podatki lokalne
Aby gmina mogła sprawnie działać, potrzebuje środków finansowych. Głównym sposobem na ich uzyskanie jest opodatkowanie mieszkańców. Z tego artykułu dowiesz się, czym są podatki lokalne i jakie są ich rodzaje.
Podatki pośrednie i bezpośrednie
Zgodnie z definicją podatek to nieodpłatne, bezzwrotne, pieniężne i przymusowe świadczenie, które jest nakładane jednostronnie przez związek publicznoprawny, jakim jest państwo bądź organizacja samorządowa w celu sfinansowania potrzeb publicznych i społecznych.
W Polsce podatki dzielimy na pośrednie i bezpośrednie. Do pośrednich zaliczamy daninę publiczną, która trafia bezpośrednio do budżetu i nie jest kosztem podatnika. Takim podatkiem będzie np. podatek akcyzowy, VAT lub cło. Podatkiem bezpośrednim będzie z kolei danina, która obciąża podatnika bezpośrednio i stanowi jego koszt, a podatnik ma obowiązek odprowadzenia podatku do organu podatkowego. Przykładem podatków bezpośrednich są właśnie podatki lokalne.
Czym są podatki lokalne?
Podatki lokalne zostały wprowadzone do polskiego porządku prawnego ustawą o podatkach i opłatach lokalnych i weszły w życie 1 kwietnia 1985 roku. Zostały one wprowadzone w sposób jednolity na obszarze całej Polski. Podatki lokalne, razem z opłatami lokalnymi, stanowią źródło dochodu samorządów terytorialnych, więc przyjmuje się, że ustawodawca nadał w ten sposób jednostkom samorządu władztwo i kompetencje podatkowe. Wysokość podatków lokalnych ustala rada gminy we własnym zakresie, ustawodawca wprowadził jednak pewne limity, ograniczające maksymalną wysokość wpłat, jakie uiszczają podatnicy.
Podatki lokalne – rodzaje
Podatek od środków transportu – opodatkowane tym podatkiem są środki transportu, którym masa całkowita przekracza 3,5 t i są wymienione w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych.
Podatek od nieruchomości – jest to podatek majątkowy z tytułu posiadanej przez podatnika nieruchomości. Opodatkowaniu podlegają: grunty, budynki lub ich części, budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Podatek rolny – opodatkowane są użytki rolne, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż rolnicza; uregulowany przez ustawę o podatku rolnym.
Podatek leśny – opodatkowane są grunty leśne sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako lasy, z opodatkowania podatkiem lokalnym wyłączone są lasy zajęte na wykonywanie innej działalności gospodarczej niż działalność leśna; uregulowany przez ustawę o podatku leśnym.
Podatek od posiadania psów – podatek ten płacą osoby fizyczne będące posiadaczami psów. Wysokość podatku uzależniona jest od liczby posiadanych psów oraz wielkości miasta lub gminy. Wysokość podatku ustala rada gminy i nie może on przekroczyć 22,86 zł.
Podatek od spadków i darowizn – opodatkowaniu podlega majątek otrzymany w postaci spadku lub darowizny. W przypadku, gdy nabywcą jest małżonka, zstępni (dzieci i wnuki), wstępni (rodzice i dziadkowie), rodzeństwo, pasierb, ojczym i macocha, może on być całkowicie zwolniony z płacenia podatku od spadków i darowizn.
Podatek dochodowy od osób fizycznych opłacany w formie karty podatkowej – opodatkowaniu tym podatkiem podlegają podatnicy, którzy spełniają określone warunki zawarte w art. 23 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym i korzystające z karty podatkowej.
Podatek od czynności cywilnoprawnych – opodatkowaniu podlegają czynności cywilnoprawne, takie jak umowa pożyczki, zamiany czy umowa sprzedaży.
Podatki lokalne a opłaty lokalne – różnice
W polskim systemie prawnym obok podatków lokalnych występują również opłaty lokalne. Jakie są między nimi różnice?
Według ustawowej definicji opłaty lokalne to świadczenia pieniężne o charakterze przymusowym, bezzwrotnym, odpłatnym, jednostronnie ustalane i pobierane przez władze publiczne z tytułu określonych czynności urzędowych oraz usług jednostek sektora publicznego. To, co różni je od podatków lokalnych, to ich odpłatny charakter.
Opłata rodzi po stronie płatnika roszczenie do jednostki samorządu terytorialnego o spełnienie określonego świadczenia z tytułu wpłaconej opłaty. Z kolei po stronie gminy rodzi obowiązek spełnienia opłaconego świadczenia. Wysokość opłat lokalnych podobnie jak w przypadku podatków lokalnych ustalana jest indywidualnie przez gminy.
Do opłat lokalnych zaliczamy:
opłatę administracyjną,
opłatę skarbową,
opłatę miejscową,
opłata targową,
opłatę eksploatacyjną,
opłatę adiacencką,
opłatę prolongacyjną,
opłatę parkingową,
opłatę koncesyjną.