Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Podwójna emerytura dla wybranych seniorów. Żeby otrzymać dodatkowe świadczenie, należy spełnić kilka warunków
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 08.01.2023 12:46

Podwójna emerytura dla wybranych seniorów. Żeby otrzymać dodatkowe świadczenie, należy spełnić kilka warunków

pieniadze-emeryt-biznesinfo
Biznesinfo

Choć ZUS może wypłacić konkretnej osobie tylko jedną emeryturę i rentę, okazuje się, że w tym samym czasie może ona ubiegać się o takie świadczenie w innym miejscu. Chodzi o zagranicznych pracowników, mundurowych oraz rolników — to właśnie te grupy mogą w określonych przypadkach otrzymać więcej pieniędzy.

Dodatkowe pieniądze dla zagranicznych pracowników

Jak informuje Wirtualna Polska, pracownicy wykonujący swoje obowiązki zawodowe poza granicami Polski i odprowadzający składki mogą otrzymać podwójną emeryturę, jeśli udowodnią, że kraj, w którym pracowali, jest związany z Polską poprzez umowę narodową w zakresie ubezpieczeń społecznych. W grupie tej znajdują się państwa UE oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).

W takiej sytuacji wniosek emerytalny składa się zarówno w polskim ZUS-ie, jak i bliźniaczej placówce zlokalizowanej w kraju, w którym się pracowało. Należy przy tym pamiętać, że wymagany staż pracy oraz wiek emerytalny może być inny niż w naszym państwie. 

Podwójna emerytura dla mundurowych

Mundurowi mogą otrzymać emeryturę zarówno od ZUS-u, jak i Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (ZER MSWiA). Dotyczy to jednak tylko tych, którzy wstąpili w szeregi służb po 2 stycznia 1999 roku.

Art. 95 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS wskazuje, że pracownicy służb mundurowych mają prawo do drugiego świadczenia, jeśli po zakończeniu służby podejmą się pracy w cywilu. 

Rolnicy też mogą ubiegać się o drugie świadczenie

Pod warunkiem, że urodzili się po 31 grudnia 1948 roku i odprowadzali składki do ZUS-u oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Aby decyzja drugiej instytucji co do przyznania świadczenia była pozytywna, mężczyzna musiałby odprowadzać składki przez minimum 25 lat, a kobieta 5 lat krócej.