Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Podwyżka w ważnym świadczeniu. Pobiera je wielu Polaków
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 25.01.2025 13:46

Podwyżka w ważnym świadczeniu. Pobiera je wielu Polaków

niepełnosprawny
Fot. Jon Tyson/Unsplash

W 2025 r. państwo będzie wypłacać świadczenie dla opiekunów osób, które nie ukończyły 18. roku życia. Zakres potencjalnych beneficjentów jest relatywnie szeroki, a od tego roku pomoc wypłacana jest w nowej, zwaloryzowanej kwocie. Trzeba jednak spełnić kilka ważnych warunków.

Świadczenie dla opiekujących się niepełnosprawnymi niepełnoletnimi

Ministerstwu rodziny, pracy i polityki społecznej rządzonym przez Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk w ciągu nieco ponad roku udało się zreformować zakres pomocy społecznej, choć eksperci są zgodni, że jest to kropla w morzu potrzeb. Ponadto procedury nie są wolne od mankamentów, co skutkuje przeciążeniem ZUS i opóźnieniami w wypłatach.

Ministra jest jednak oceniana dobrze, co potwierdzają badania IBRiS na zlecenie “Rzeczpospolitej”, gdzie uplasowała się na 4. miejscu rankingu ministrów. Być może jest tak za sprawą m.in. propozycji socjalnych dla osób i podmiotów, które sprawują opiekę nad osobą niepełnoletnią w zastępstwie rodziców. Warunkiem jest niepełnosprawność osoby objętej opieką.

Czekają miesiącami, a później rezygnują. Senior znalazł kuriozalny powód na odmowę sanatorium Te osoby nie dostaną 13. i 14. emerytury. Zadecyduje jeden czynnik

Kto może ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne?

Świadczenie pielęgnacyjne mogą uzyskać rodziny zastępcze, osoby prowadzące rodzinne domy dziecka oraz dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych, regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych oraz interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych. Instytucje te mają wyłączne prawo do składania wniosków.

Warunkiem otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego jest niepełnosprawność osoby objętej opieką. Świadczenie pielęgnacyjne można otrzymać wyłącznie wtedy, jeśli osoba niepełnoletnia objęta opieką ma status osoby niepełnosprawnej w stopniu znacznym lub orzeczenie orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami konieczności stałej, lub długotrwałej opieki, ale też pomocy innej osoby.

Wysokość świadczenia jest zwiększana o 100 proc. za każdą osobę będącą pod opieką. Są jednak i wyłączenia. Świadczenie pielęgnacyjne nie jest wypłacane osobom z prawem do specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku opiekuńczego oraz na rzecz osób, które trwale przebywają w DPS i innych placówkach zapewniających całodobową opiekę nad chorymi i niepełnosprawnymi. Wyłączeniem jest także prawo do opieki za granicą.

Kontrowersją było odebranie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego dla rodziców dorosłych dzieci niepełnosprawnych. Niestety, mimo zapowiedzi ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, że będą trwać prace nad jego przywróceniem, po ponad roku rządów koalicji 15 października nadal próżno szukać rezultatów.

Waloryzacja 2025 - ile można otrzymać w ramach świadczenia pielęgnacyjnego?

Świadczenie pielęgnacyjne jest co roku waloryzowane o wskaźnik minimalnego wynagrodzenia, dzięki czemu realny wzrost będzie zazwyczaj wyższy niż inflacja. W 2025 r. świadczenie pielęgnacyjne będzie w rezultacie wypłacane w kwocie 3287 zł. Od roku 2024 r. jest to podwyżka o prawie 300 zł.