Mamy przygotowywać się na podwyżki cen wody? Jasna odpowiedź prezesa Wód Polskich
Kryzys wodny przyniesie podwyżki cen?
Nie jest tajemnicą, że Polska od dłuższego czasu zmaga się z kryzysem wodnym. Eksperci alarmują, że w Polsce nadal buduje się na terenach zalewowych, a także wciąż zwleka się z budową zbiorników retencyjnych, które mogłyby uchronić kraj od wodnej katastrofy. W Polsce łączna objętość wody zmagazynowanej w zbiornikach retencyjnych stanowi niespełna 6 proc - przypomina Kamil Wyszkowski w swoim artykule dla "Onetu".
Wyszkowski przypomina, że woda to zasób strategiczny, o czym wielu Polaków zapomina. Zachwala programy rządowe „Stop Suszy” i Program retencyjny, które przewidują nakłady na tzw. małą retencję, jednakże zaznacza, że wśród Polaków nadal jest bardzo niska świadomość potrzeby wody i tego, z jakim kryzysem boryka się kraj. Wyszkowski zachęca do podnoszenia swojej świadomości w temacie kryzysu wodnego, ponieważ temat będący priorytetem dla Polaków stanie się nim także dla rządzących.
1 . Zaskakująca decyzja popularnego banku. Klienci mają powody do radości 2 . Jacek Kurski ujawnia najpilniej strzeżoną tajemnicę swojego małżeństwa. Internauci wytykają mu hipokryzję
Podwyżki cen wody już niedługo?
O podwyżki cen wody związane z kryzysem wodnym w programie "Money. To się liczy" został zapytany Prezes Wód Polskich, Przemysław Deca. - Sprawę cen wody mamy ustabilizowaną. Nadal funkcjonują trzyletnie stawki ustalone w 2018 roku - odpowiedział, ale zaznaczył, że przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne składają wnioski o zmianę taryf ze względu na wzrost kosztów wynagrodzeń czy energii.
Prezes Wód Polskich zapowiedział, że wnioski w sprawie podwyżek cen będą odrzucane. - Mogę powiedzieć, że wydaliśmy negatywną decyzję na temat 40-procentowej podwyżki cen za wodę i ścieki w Łodzi - stwierdził i dodał, że sposób na podwyżki cen to próba szukania sposobu na czerpanie przychodu niezwiązanego z gospodarką wodną.