Podwyżki emerytur najwyższe w historii. Nadchodzi rekordowa waloryzacja
Tegoroczna waloryzacja rent i emerytur miała być tą rekordową. Tymczasem okazuje się, że przyszłoroczny wskaźnik waloryzacji może zaskoczyć nas wszystkich. Winne są podwyżki.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jakie są założenia rządu
Jakie są prognozy ekspertów
Od czego zależy waloryzacja
Waloryzacja w przyszłym roku
Tegoroczna waloryzacja to już historia - rząd pracuje nad uchwaleniem nowego projektu budżetu na przyszły rok. Z pierwszych ustaleń wynika, że waloryzacja rent i emerytur wyniesie 4 proc.
Do rządowych prognoz eksperci podchodzą z dużym dystansem. Wskazują, że wyliczenia rządu mogą być zaniżone.
Dr Antoni Kolek, szef Instytutu Emerytalnego w rozmowie z "Faktem" tłumaczy, że wskaźnik inflacji w najbliższym czasie ma wynieść nawet 5 proc. Od tempa jego wzrostu zależy późniejsza inflacja.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Waloryzacja rekordowa
Podobnego zdania jest Eugeniusz Gatnar członek Rady Polityki Pieniężnej, który prognozuje 5 proc. inflację na koniec 2021 r. Dodaje, że Polska przez długi czas będzie miała jedną z najwyższych inflacji w Unii Europejskiej.
Dr Antoni Kolek podkreśla, że przyszłoroczna waloryzacja może okazać się rekordowa. Jego zdaniem może być to nawet 5,4 proc., a to - jak podkreśla dziennik - najwięcej od 12 lat.
Przy takiej waloryzacji kwota minimalnej emerytury wzrosłaby do ok. 1320 zł brutto. Budżet państwa zapłaci za waloryzację na poziomie 5,4 proc. ok. 13 mld złotych.
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]