Podwyżki wynagrodzeń w 2025 roku. Prognozowany skok nawet o 8%
Polski rynek pracy w 2025 roku przechodzi dynamiczne zmiany. Ekspert rynku pracy, Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service, przedstawił swoje przewidywania dotyczące przyszłości zatrudnienia, wynagrodzeń oraz wpływu sytuacji międzynarodowej na polską gospodarkę. Jakie trendy będą kształtować najbliższe miesiące?
Dobre perspektywy zatrudnienia, ale nie dla wszystkich branż
Według raportu "Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia", polska gospodarka wykazuje stabilną kondycję. Aż 35 proc. firm planuje zatrudniać nowych pracowników, podczas gdy 19 proc. zapowiada redukcję etatów. Ekspert zwraca jednak uwagę na problemy w branży motoryzacyjnej, gdzie recesja w Niemczech może odbić się rykoszetem na Polsce.
Chcą nowego urlopu w Kodeksie pracy. Wiadomo, kto będzie mógł z niego skorzystać Wielkie zmiany w obliczaniu wynagrodzeń. Pracodawców może czekać lawina pozwówNiemcy przegapiły moment rozwoju pojazdów elektrycznych, co wpłynęło na ich gospodarkę. Przenoszenie produkcji do Azji było błędną strategią, co teraz zmienia się na korzyść lokalnej produkcji - zauważa Inglot. Dodaje, że redukcje mogą dotknąć także branży tekstylnej.
Wynagrodzenia rosną, ale wolniej
Chociaż dynamika wzrostu wynagrodzeń wyhamowała, Polacy nadal mogą liczyć na podwyżki - od 5 do 8 proc. w skali roku.
Już obserwujemy spowolnienie dynamiki wzrostu wynagrodzeń. W ubiegłym roku pracownicy mogli liczyć nawet na dwucyfrowe podwyżki, czyli 5-6 punktów procentowych powyżej inflacji. Teraz już tak dobrze nie będzie, co nie oznacza, że podwyżek nie będzie - podkreśla Inglot w rozmowie z "Faktem".
Nowe wyzwania: deficyt pracowników i rozwój technologii
Polski rynek pracy zmaga się z poważnym niedoborem specjalistów w kluczowych obszarach, takich jak medycyna czy edukacja. Jednocześnie szybki rozwój technologii, zwłaszcza sztucznej inteligencji (AI), wpływa na zmiany w strukturze zatrudnienia.
Jak zauważa ekspert, wzrasta także zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu programowania i analizy danych, co z kolei wskazuje na potrzebę dostosowania edukacji w Polsce, aby sprostać tym wyzwaniom i oczekiwaniom rynku pracy.
Ważny wpływ na migracje zarobkowe
Ekspert przewiduje, że po zakończeniu wojny na Ukrainie nie dojdzie do masowego odpływu ukraińskich pracowników z Polski. Proces odbudowy Ukrainy będzie długotrwały, co może skłonić więcej osób do podjęcia stałej pracy w Polsce. Inglot zwraca też uwagę na specustawy w Niemczech, których wygasanie może zwiększyć napływ pracowników zza wschodniej granicy do naszego kraju.
Pomimo licznych wyzwań, perspektywy dla polskiego rynku pracy w 2025 roku wydają się całkiem korzystne. Ekspert podkreśla, że najważniejsze będzie dostosowanie się do zmian w gospodarce światowej oraz rozwój technologii, które mogą w dłuższej perspektywie przynieść korzyści dla polskiej gospodarki.