BiznesINFO.pl Polska i Świat Pogrzeb w czasie pandemii. Rodziny zmarłych muszą mierzyć się z dodatkowymi trudnościami
Obraz Manfred Kain z Pixabay

Pogrzeb w czasie pandemii. Rodziny zmarłych muszą mierzyć się z dodatkowymi trudnościami

16 października 2020
Autor tekstu: Kasper Starużyk

Koronawirus odciska piętno na wielu sprawach w naszym życiu. Musimy zmienić zwyczaje na zakupach, urzędy w większości działają on-line, a spora część Polaków pracuje zdalnie ze swoich domów. Pandemia wymusiła także zmiany w kwestii ostatniego pożegnania. Pogrzeby w czasach epidemii są inne niż te, które znaliśmy dotychczas.

Pogrzeby w epidemii

Jedną z podstawowych zasad, jakie obowiązują podczas pogrzebów, jest dezynfekcja zwłok. Od jutra wchodzą w życie nowe zasady pogrzebów. Pożegnanie bliskich będzie jeszcze trudniejsze niż dotychczas. W czasach epidemii na nowo przepisano rozporządzenie o postępowaniu ze szczątkami ludzkimi. Ministerstwo zdrowia naniosło szereg poprawek. Podczas uroczystości pogrzebowych należy ich bezwzględnie przestrzegać. Co znalazło się w nowym rozporządzeniu o pogrzebach?

Przede wszystkim z bliskimi musimy pożegnać się na odległość. Nie można dotykać zwłok. Ciało można jedynie umyć, ubrać i ułożyć w trumnie. Do obmycia ciała należy użyć płynu dezynfekującego. Zmienione zostały także zasady układania ciał w trumnach. Konieczne teraz jest układanie na dnie trumny substancji pochłaniającej płyny o grubości 5 cm. Ponadto trumny muszą być szczelnie zamknięte i odkażone od zewnątrz, podczas pożegnania trumna nie może być otwarta. W przypadku, gdy nasi bliscy odejdą w domu, konieczne jest zdezynfekowanie pomieszczenia, w którym nastąpił zgon, a także wszystkie przedmioty, których osoba zmarła mogła dotykać. Nowe restrykcje nakazują również dokładną dezynfekcję pojazdu, którym były przewożone zwłoki – zgodnie z rozporządzeniem muszą zostać zastosowane środki bakteriobójcze, grzybobójcze oraz wirusobójcze.

Zmiany na cmentarzach

Podczas pogrzebów, od 17 października, należy bezwzględnie zasłaniać nos i usta w trakcie całej ceremonii. Zarówno w świątyni, jak i na cmentarzu. W strefie czerwonej, która obejmuje aż 70 proc. ludności Polski, obowiązuje limit 1 osoby na 7 m kw. świątyni, a między żałobnikami zachowany musi zostać dystans 1,5 m. W czerwonej strefie, na cmentarzu w uroczystości pogrzebowej uczestniczyć może maksymalnie 10 osób. W żółtej strefie, w świątyni przebywać może maksymalnie 1 osoba na 4 m kw., między żałobnikami należy zachować dystans 1,5 metra, a na uroczystościach cmentarnych przebywać może 25 osób.

Zmiany zachodzą w organizacji popogrzebowych obiadów. W czerwonych strefach nie będzie możliwości w ogóle ich organizowania. W żółtej zaś maksymalna liczba osób na tzw. stypie to 20 osób. Dodatkowo na stołach powinny być umieszczone płyny dezynfekujące. Jeden stół powinien być obsługiwany przez tego samego kelnera.

Obserwuj nas w
autor
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat