Polacy będą ogrzewać domy błękitnym węglem. Rusza wytwórnia
Czyste technologie węglowe — brzmi jak oksymoron, ale to jednak możliwe. Rozpoczęły się prace nad uruchomieniem wytwórni bezdymnego, niskoemisyjnego paliwa. Niedługo możliwe będzie używanie tego wyrobu na szeroką skalę, bez konieczności wymiany pieców.
PGG poinformowała o nowym projekcie
W czwartek 23 stycznia Polska Grupa Węglowa poinformowała, że razem z samorządem woj. śląskiego oraz spółką Polchar pracuje nad uruchomieniem wytwórni błękitnego węgla. To stosunkowo nowy produkt, który w małych ilościach jest już sprzedawany przez PGG. Już wkrótce produkcja tego paliwa będzie możliwa na szeroką skalę.
Nowa inicjatywa spółki jest również zgodna z postulatami umowy społecznej dla górnictwa węgla kamiennego, zakładającymi inwestycje w czyste technologie węglowe. Czy to oznacza, że Polska jednak węglem stoi?
Polscy górnicy rzucą pracę. Podali kilka warunków; zarząd zachwycony Polska elektrownia atomowa. Zapadła ostateczna decyzjaCzym jest błękitny węgiel?
Błękitny węgiel to produkt otrzymywany z wysokiej jakości węgla kamiennego przy zastosowaniu technologii odgazowania termicznego. Wyróżnia go wysoka wartość opałowa oraz niższe parametry emisyjne, czyli ilość szkodliwych substancji emitowanych w spalinach. Jak dotąd to bezdymne paliwo nie było rozpowszechnione na szeroką skalę, ponieważ na przeszkodzie stały bariery logistyczne.
PGG oraz Polchar w porozumieniu z władzami województwa śląskiego planują uruchomienie wytwórni błękitnego węgla, która będzie zlokalizowana w pobliżu którejś z kopalń należących do spółki, to obniży koszty transportu, a zatem produkt powinien wejść na rynek w korzystnej cenie.
Błękitny Plus spełnia wytyczne Ministra Przemysłu oraz Ministra Klimatu i Środowiska dotyczące wymagań jakościowych dla paliw stałych — ma zerową spiekalność i wydziela śladowe ilości siarki. W ramach projektu planowana jest również kampania informacyjna na temat możliwości tego niskoemisyjnego paliwa.
Rewolucja w energetyce
Produkcja błękitnego węgla na szeroką skalę może być rewolucją w energetyce. Nie bez znaczenia jest również fakt, że aby korzystać z tego paliwa, nie trzeba wymieniać używanych do tej pory kotłów. Korzyści jest jednak więcej.
To byłaby nasza cegiełka w procesie "zazieleniania" kraju. "Błękitny Plus" na bazie węgla opałowego ze śląskich kopalń dla gospodarstw domowych jest idealnym paliwem […] w drodze do całkowicie bezemisyjnego ogrzewania naszych domów. Jest zatem rozwiązaniem na szybką i łatwą likwidację niskiej emisji, która doskwiera mieszkańcom zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym — przekazał w komunikacie PGG Leszek Pietraszek, wicemarszałek Województwa Śląskiego.
Paliwo Błękitny Plus ma być alternatywą dla gospodarstw domowych ogrzewanych węglem, które znajdują się na obszarach pozbawionych sieci gazowej czy ciepła sieciowego. Jak podaje PGG ich liczba w naszym kraju sięga ok. 3 milionów.
Zobacz także:
Klienci banku mieli płacić "równe" raty kredytu. Prawda okazał się zupełnie inna