Polacy coraz chętniej wybierają elektryki. Rekordowy miesiąc, rośnie zupełnie nowy rynek
Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności opublikowało nowe informacje o rynku e-mobility w Polsce. W pierwszej połowie 2024 r. dalsze wzrosty zarówno w liczbie poruszających się po polskich drogach samochodów z napędem elektrycznym, jak i punktów ich ładowania. Łącznie w Polsce zarejestrowanych jest już blisko 70 tys. elektryków.
Rośnie polska nowa mobilność
Łącznie samochodów osobowych dysponujących napędem elektrycznym (także hybryd) było w Polsce w czerwcu już prawie 119,3 tys. Składają się na to ponad 62 tys. samochodów korzystających wyłącznie z napędu elektrycznego i 57,2 tys. hybryd typu plug-in. Wyniki badań komentuje Jakub Faryś, prezes PZPM:
W czerwcu, podobnie jak w poprzednich miesiącach, przyrost rejestracji pojazdów elektrycznych i hybryd plug in w stosunku do zeszłego roku wyniósł ok. 50%. Warto podkreślić, że dynamicznie rośnie import samochodów używanych, a rejestracje nowych utrzymują się mniej więcej na poziomie ubiegłego roku.
Postępującą elektryfikację można zaobserwować także wśród samochodów ciężarowych i użytkowych. Sztuk modeli korzystających wyłącznie z napędu elektrycznego było w czerwcu blisko 7 tys. Ogółem park hybrydowych samochodów osobowych i dostawczych składał się w czerwcu z 820 tys. pojazdów.
Mandat za jazdę w okularach? Przepisy nie pozostawiają wątpliwościNie tylko samochody osobowe
PSNM zwraca też uwagę, że rośnie zainteresowanie pojazdami elektrycznymi innymi niż samochody. Coraz więcej jest elektrycznych motorowerów i motocykli. Na koniec I półrocza br. było ich już 21 382.
Warto zwrócić także na rozwój bezemisyjnej floty autobusów wykorzystywanych w zbiorowej komunikacji. Pod koniec zeszłego miesiąca jej stan powiększył się do 1357 sztuk. Całkowicie zelektryfikowane były 1293 busy, jednak rosnącą uwagę należy zwracać także na pojazdy z silnikami wodorowymi, w których wielu upatruje przyszłość motoryzacji. W Polsce na razie eksploatowane są 64 wodorowe autobusy.
Rozwój infrastruktury ładowania
Równolegle do rosnącej liczby pojazdów elektrycznych i hybrydowych ma się rozwijać infrastruktura, choć oczywiście nadal jest tu wiele do nadrobienia. W czerwcu oddano do użytku 350 nowych stacji ładowania, co sprawia, że był to najlepszy dotychczas miesiąc w historii. Ogółem w Polsce można ładować samochody już w 7 255 punktach, z czego ogólnodostępnych stacji jest 4 002.