Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Polacy coraz rzadziej noszą portfele. Zastąpił je inny gadżet. Niepokojące dane
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 19.01.2025 16:07

Polacy coraz rzadziej noszą portfele. Zastąpił je inny gadżet. Niepokojące dane

portfel
Fot. Photo by suraj kumar on Unsplash

Jeszcze jakiś czas temu nikt nie wyobrażał sobie, aby wyjść z domu bez portfela. Znajdowały się tam bowiem nie tylko pieniądz, ale także wszystkie niezbędne dokumenty. Teraz nikt nie ma wątpliwości, że zastąpił je inny gadżet. Dane są niepokojące.

Polacy nie wyobrażają sobie życia bez telefonów

93 proc. Polaków przyznaje, że sięga po telefon co najmniej raz dziennie, a dla większości z nich pozostawienie smartfona w domu byłoby bardziej uciążliwe niż brak portfela - tak wynika z badania "Mobilny Portret Polaka" przeprowadzonego na zlecenie Banku Millennium.

Z raportu wynika, że telefon stał się nieodzownym elementem życia codziennego. 35 proc. respondentów przyznaje, że korzysta ze smartfona niemal bez przerwy. Jak zauważają autorzy badania, urządzenie to przejęło funkcje portfela - zarówno w sensie praktycznym, jak i symbolicznym.

"Niemożliwe" stało się faktem. Dane potwierdzają spadki cen nieruchomości, ale są wyjątki Ile będą kosztować ferie zimowe? Tyle Polacy zamierzają wydać w 2025

Młodzi bardziej przywiązani

Dziś za pomocą telefonu płacimy, załatwiamy sprawy urzędowe, kupujemy online, a nawet przechowujemy dokumenty tożsamości. Jak przypomniano, jeszcze w 2018 roku brak portfela bardziej martwił 55 proc. Polaków, podczas gdy obecnie to telefon jest przedmiotem pierwszej potrzeby.

Przywiązanie do telefonu wyraźnie zależy od wieku respondentów. W grupie najmłodszych (18-24 lata) aż 88 proc. badanych bardziej odczułoby brak telefonu niż portfela. W grupie wiekowej 25-34 lata współczynnik ten wynosi 76 proc., natomiast w przedziale 45-54 lata spada do 58 proc. Najmniejsze przywiązanie do telefonów deklarują osoby powyżej 55. roku życia –-54 proc. tej grupy wciąż bardziej odczuwa brak portfela niż telefonu.

smartfon
fot. pixabay/Pexels

Chociaż smartfony dominują w codziennym życiu, wielu Polaków deklaruje powściągliwość w ich używaniu w określonych sytuacjach. Aż 76 proc. ankietowanych twierdzi, że nie korzysta z telefonu podczas rozmowy w cztery oczy, 59 proc. unika go w czasie posiłków, a 55 proc. w toalecie. Z drugiej strony, telefon towarzyszy Polakom w bardziej swobodnych momentach - 64 proc. badanych korzysta z niego przed snem, a 58 proc. podczas oglądania telewizji czy pracy.

Wyniki tegorocznej edycji pokazują, jak technologia mobilna staje się integralną częścią naszego codziennego życia, wpływając na sposób, w jaki komunikujemy się, pracujemy i spędzamy czas wolny - zauważa Iwona Jarzębska, dyrektorka departamentu Public Relations w Banku Millennium.

 

Rola Internetu i bankowości mobilnej

Dostęp do internetu w telefonie ma 96 proc. Polaków, a w grupach 25-34 oraz 35-44 lata odsetek ten wynosi niemal 99 proc. Najczęstsze aktywności obejmują przeglądanie stron internetowych (75 proc.), komunikację ze znajomymi i rodziną (70 proc.), korzystanie z bankowości mobilnej oraz mediów społecznościowych (69 proc.). Ponadto 60 proc. opłaca rachunki za pomocą telefonu, a ponad połowa robi zakupy online.

Choć powszechność korzystania z Internetu w telefonie już nie zaskakuje, to wśród sposobów jego wykorzystania warta odnotowania jest wysoka pozycja bankowości mobilnej. Aplikacja mobilna banku jest tak powszechna, jak komunikatory czy media społecznościowe - komentuje Katarzyna Dobosz, ekspertka w Banku Millennium.

Badanie "Mobilny Portret Polaka" zrealizował Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna na zlecenie Banku Millennium. Przeprowadzono je w dniach 25-29 października 2024 roku na reprezentatywnej próbie 1068 osób.