Polacy nie chcą elektryków? Zaskakujące dane - padł rekord
Z danych Polskiego Związku Motoryzacyjnego wynika, że w naszym kraju padł rekord związany z samochodami elektrycznymi. W czerwcu zarejestrowano ich najwięcej w historii. To o ponad połowę więcej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wielką rolę odegrało cło.
Rekordowy miesiąc elektryków
W ubiegłym miesiącu w kraju nad Wisłą zarejestrowano 2119 nowych wozów elektrycznych. To pierwszy przypadek w historii, kiedy liczba nowych elektryków przekroczyła w danym miesiącu okrągłe dwa tysiące. Według Polskiego Związku Motoryzacyjnego, na taki stan rzeczy miał wpływ cały rynek samochodów osobowych, który w ujęciu rocznym zaliczył wzrost o ponad 20 procent, osiągając ponad 50 000 nowych, zarejestrowanych aut.
To jednak nie wszystko. Większa ilość sprzedanych samochodów elektrycznych ma być jednocześnie efektem ceł.
Elon Musk zapłaci majątek? Unia na wojnie z dezinformacjąZakupy tuż przed podwyżkami
Wzrost ceł na samochody elektryczne produkowane w Chinach okazał się silnym motywatorem dla osób, które rozważały zakup Tesli. Wraz z 4 lipca cło na wozy z Państwa Środka podskoczyło z dotychczasowych 10 proc. do 17,4 proc., 20 proc., 21 proc. oraz 38,1 proc. w zależności od producenta.
Podwyżki są efektem stosowania przez chińskie koncerny nieuczciwej konkurencji wynikającej z dopłat chińskiego rządu oraz gwarantowanych im w macierzystym kraju ulg podatkowych i terenów w bardzo niskich cenach. Jak informuje serwis bankier.pl, do wzrostów przyczynić miała się również odmowa współpracy koncernu SAIC z Komisją Europejską. Wyższe cła oznaczały podwyżki Tesli, które produkowane są właśnie w Chinach. To dlatego w czerwcu zarejestrowano 833 nowe modele Y oraz 3.
Hybrydy
Od początku stycznia do końca czerwca 2024 roku zarejestrowano w Polsce 8861 samochodów elektrycznych. To najwięcej w historii i o 4 proc. więcej, niż w analogicznym okresie 2023 roku. Wśród tych pojazdów najwięcej było Tesli Y – 1399 sztuk. W dalszej kolejności jest Tesla 3 – 1294 szt. Oraz Volvo ex30 – 751 szt.
W pierwszej połowie 2024 roku udział wozów z napędami alternatywnymi po praz pierwszy przekroczył połowę. Biorąc pod uwagę rejestracje wszystkich nowych samochodów, wyniósł on aż 55 procent. To głównie zasługa hybryd, których zarejestrowano 60 688 (HEV) oraz 67 950 (MHEV).