Polska stanie się jednym z pionierów sztucznej inteligencji w Europie? Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło, że w Krakowie powstanie pierwsza w kraju Fabryka Sztucznej Inteligencji. Projekt ten, współfinansowany przez Komisję Europejską, otrzymał wsparcie rządowe w wysokości prawie 70 mln złotych. Co będzie potrafił superkomputer za miliony złotych?
Już w wkrótce nad Abu Zabi i Dubajem zaczną latać powietrzne taksówki. Sposób transportu, który dotąd kojarzył się bardziej z produkcjami science-fiction, niż z realnym światem, wejdzie tam do powszechnego użytku w 2026 roku. Latające taksówki skrócą czas dojazdu z 60-90 minut samochodem do około 10-30 minut.
Wraz z początkiem 2025 roku dotychczasowe listy polecone zostaną zastąpione przez nowe e-Doręczenia. Będzie to oznaczało rewolucję w sposobie wymiany korespondencji z urzędami, a także z przedstawicielami zawodów zaufania publicznego. Ma być szybciej, łatwiej i bezpieczniej. Dla wielu osób korzystanie z e-Doręczeń będzie obligatoryjne. Za system odpowiadać będzie Poczta Polska. Czy powinniśmy się zatem spodziewać, że na nasze skrzynki zaczną przychodzić e-awiza?
Jeszcze nigdy w historii ludzkość nie miała okazji z tak bliska przyjrzeć się planecie, która w całym Układzie Słonecznym znajduje się najbliżej Słońca. Dostęp do widoków, które prawdopodobnie nigdy nie staną się osiągalne dla gołego oka, zawdzięczamy sondzie Europejskiej Agencji Kosmicznej BepiColombo. Co ciekawe, najbliższe podejście do Merkurego było rezultatem wadliwego napędu sondy. Powodów do narzekań jednak nie ma.
Największy polski satelita, który 16 sierpnia został wyniesiony na orbitę, kilka dni później napotkał poważne problemy. Stwierdzono bowiem istotne zakłócenia łączności, które zaważyć mogą o dalszym ciągu misji kosmicznej o strategicznym dla Polski znaczeniu. Do sytuacji odniosła się teraz odpowiedzialna za konstrukcję satelity firma Creotech. Ogłoszono, że ”misja EagleEye jest obecnie w trudnej sytuacji, ale nie uznaje jej na tym etapie za trwale utraconą”.
Największy polski satelita krąży już po orbicie okołoziemskiej. EagleEye otwiera naszemu krajowi szereg nowych możliwości oraz uniezależnia go od zewnętrznych podmiotów. W kosmos wyniosła go rakieta Falcon-9 amerykańskiej firmy SpaceX. Start odbył się w kalifornijskiej bazie Vandenberg.Z tego tekstu dowiesz się:● Jakie zadania ma EagleEye.● Jakie są jego wyjątkowe możliwości.● Dlaczego jest powstanie było tak ważne. ● Jak może wpłynąć na nasze bezpieczeństwo.
Pierwsze kopalne dowody na istnienie organizmów jednokomórkowych pochodzą sprzed około 3,6 miliarda lat. Według obecnej wiedzy, pierwsze zwierzęta pojawiły się natomiast znacznie później, bo 635 milionów lat temu. W Afryce dokonano jednak niezwykłego odkrycia, które może zrewolucjonizować to, co wiemy o życiu na naszej własnej planecie. Wiele wskazuje na to, że rozwinięte życie na Ziemi pojawiło się wcześniej, niż dotąd przypuszczaliśmy. Znacznie, znacznie wcześniej.
Wśród turystów rośnie moda na walizki elektryczne. Przypominają one nieco elektryczne hulajnogi i potrafią ulżyć podczas długotrwałej przeprawy przez ogromne lotniska. Wystarczy chwycić za małą kierownicę i można jechać. Okazuje się jednak, że niektóre lotniska nie patrzą przychylnym okiem na nowy trend. Od turystów posiadających nietypowy wehikuł wymagają również… prawa jazdy.Z tego tekstu dowiesz się:● Czym jest elektryczna walizka.● Gdzie do używania jej potrzebne jest prawo jazdy.● Jaka jest prędkość maksymalna bagażu.● Czy bagażem można pojechać z lotniska do domu.
To może oznaczać, że rewolucja w transporcie jest bliżej, niż się wydawało. Latająca taksówka właśnie udowodniła, że na jednym baku może przelecieć ponad 900 kilometrów. Czy już wkrótce stwierdzenie ”już do ciebie lecę” nabierze nowego znaczenia? Jeśli ceny wodoru spadną, a wiele wskazuje na to, że tak właśnie będzie, to… owszem. Z tego tekstu dowiesz się:● Jak działają latające taksówki,● Jak szybko latają i co je napędza,● Ile wynoszą i ile będą wynosić koszty paliwa,● Gdzie najszybciej możesz się przelecieć.
Nowe odkrycie może zrewolucjonizować przemysł lotniczy i plany podboju kosmosu. Trwają prace nad samonaprawiającym się tworzywem, które można produkować w technologii druku 3D. Nowy materiał ma być przyjazny dla środowiska i nazywany jest… ”żywym materiałem”.
Pasażerowie Polskich Lini Lotniczych LOT będą mogli w końcu skorzystać z sieci Wi-Fi na pokładzie samolotów. Rodzimy przewoźnik z dumą ogłosił wybór dostawcy internetu. Wiadomo już kiedy nowa usługa będzie dostępna oraz, że… tylko w niektórych samolotach.
Polska firma otrzymała pieniądze na rozwój technologii produkcji mięsa komórkowego. Dotąd projekt finansowano ze środków prywatnych. Dzięki dofinansowaniu od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, firma LabFarm będzie mogła rozwijać badania, zwiększyć możliwości produkcyjne, a także tworzyć nowe produkty ze sztucznego mięsa. Jakie konkretnie i dla kogo przeznaczone?
Unia Europejska w Dzienniku Urzędowym opublikowała ważne regulacje prawne dotyczące sztucznej inteligencji, których celem jest przede wszystkich ochrona obywateli. Nowe przepisy będą obowiązywały również w Polsce. Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski przedstawił plany dotyczące wprowadzenia ich w naszym kraju. To pierwsze na świecie kompleksowe przepisy dotyczące sztucznej inteligencji.
Kiedy ludzie zajmują się swoimi codziennymi sprawami na Ziemi, daleko stąd, na czwartej planecie od Słońca, łazik Perseverance ciężko pracuje, by pomóc im w znalezieniu odpowiedzi na jedno z fundamentalnych pytań stawianych przez ludzkość – czy jesteśmy sami? I właśnie dokonał odkrycia, które może okazać się przełomowe. Naukowcy mówią, że czegoś takiego dotąd nie widzieli.
Nowa wyszukiwarka zaprezentowana przez OpenAI ma zrewolucjonizować sposób, w jaki szukamy treści w internecie. Oparta na sztucznej inteligencji przeglądarka SearchGPT oferuje możliwości, o których 25-latka może póki co jedynie marzyć. Czy to oznacza koniec dominacji Google?
W głębinach Oceanu Spokojnego odkryto coś, czego absolutnie nikt się nie spodziewał. Rewelacje dostarczone przez naukowców mogą zrewolucjonizować naukę, a wiedzę o świecie wywrócić do góry nogami. Okazało się bowiem, że za produkcję tlenu nie odpowiadają wyłącznie organizmy fotosyntezujące, jak uważano dotychczas, ale również… kamienie?
Pojawiły się najnowsze przecieki dotyczące nowej konsoli od Sony. Mimo, że jeszcze oficjalnie jej nie zapowiedziano, kolejna edycja Playstation może się pojawić już w 2024 roku.
Pierwsza na świecie dwuwieżowa elektrownia słoneczna powstała w Chinach. Rocznie obiekt może wytwarzać do 1,8 mld kWh energii elektrycznej. Najbardziej interesujący jest jednak fakt, że ta wyjątkowa elektrownia słoneczna może produkować prąd… nocą. World’s 1st dual-tower solar plant unveiled, will make 1.8 billion kWh yearlyhttps://t.co/wsf3HDRjha— Interesting Engineering (@IntEngineering) July 17, 2024
Naukowcom z Uniwersytetu Tokijskiego udało się przymocować żywą skórę do zrobotyzowanej twarzy. Wcześniej musieli ją wyhodować z ludzkich komórek. Wyniki eksperymentu określane są przełomowymi. Mogą mieć ogromny wkład w postęp medycyny, ale i kosmetyki.
Amerykański start-up opracował metodę wytwarzania masła z CO2. Badania opłacił twórca Microsoftu Bill Gates, który przekonuje, że produkcja żywności z pominięciem procesów biologicznych może być bardzo korzystna dla środowiska – ”potencjał w zakresie znacznego zmniejszenia naszego śladu węglowego jest ogromny”.
Ludzkie umysły od początków istnienia, gdy tylko homo sapiens zszedł z drzewa i po raz pierwszy pomyślał ”ja”, starają się znaleźć odpowiedzi na różne fundamentalne pytania. Jaki jest sens istnienia? Czy jesteśmy sami? Czym jest prawda? Czy bogowie istnieją lub kiedykolwiek istnieli? Kim jestem? I w końcu – do czego służy ten cholerny guzik na pasie bezpieczeństwa? Na jedno z tych pytań mamy odpowiedź.
Miłośnicy koreańskiego producenta doczekali się premiery najnowszego ”składaka”. Samsung Galaxy Z Flip 6 będzie lepszy i tańszy od poprzedników. Oficjalnego debiutu doczekał się także wyczekiwany smartwatch Galaxy Watch 7 z imponującymi parametrami. Jednocześnie ruszyła przedsprzedaż Galaxy Ringów, tyle, że… nie w Polsce.
Z danych Polskiego Związku Motoryzacyjnego wynika, że w naszym kraju padł rekord związany z samochodami elektrycznymi. W czerwcu zarejestrowano ich najwięcej w historii. To o ponad połowę więcej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wielką rolę odegrało cło.
Od 7 lipca wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące wyposażenia samochodów na terenie Unii Europejskiej. Pojazdy będą musiały być teraz wyposażane w kilka nowych rozwiązań, a jednym z nich jest to znane na przykład z samolotów, czyli czarna skrzynka. Kolejne to… alko-blokada. Co muszą wiedzieć kierowcy?
Szwajcarscy i brytyjscy naukowcy opracowali coś, co nazywają najbardziej skomplikowanym labiryntem na całym świecie. Ta przedziwna struktura ma znacząco wpłynąć na rozwój nauki oraz wspomóc ochronę środowiska. W jaki sposób?
Media obiegają od czasu do czasu głośne przypadki pożarów pojazdów elektrycznych. To, co je łączy, to fakt, że są głośne właśnie dlatego, że… dotyczą elektryków. Można założyć, że takie doniesienia cieszą się w internecie popularnością również w kontekście tego, że ludzie bardzo często poszukują dziś informacji nie dlatego, by dowiedzieć się czegoś nowego, lub by poszerzyć własną perspektywę, lecz może raczej po to, by utwierdzić się w swoich przekonaniach. Jakie są fakty?
Chiński gigant motoryzacyjny Geely zaprezentował właśnie nowe ogniwo akumulatorowe. Baterię charakteryzuje wyjątkowa długowieczność i odporność na temperatury. Dochodzi do tego ładowanie tak szybkie, że na stacji trzeba będzie wybierać – albo kawa, albo hot dog. Albo jeszcze coś innego.
Autorzy ChatGPT zapowiadają rewolucję w rozwoju swojej sztucznej inteligencji. Jeśli ich przechwałki okażą się zgodne z rzeczywistością, może się okazać, że najnowszy model – GPT-5 będzie prezentował poziom doktora nauk. Przynajmniej… pod pewnymi względami.