Polacy nie zamierzają oszczędzać. Odkładamy coraz mniej
Jak to się dzieje, że mimo zarabiania coraz większych sum, Polacy zaczęli oszczędzać coraz mniej pieniędzy? Jeszcze do 2001 roku należeliśmy do najbardziej oszczędnych narodowów Europy, by w 2018 rok dołączyć do tych państw, których mieszkańcy nie odkładają pieniędzy. Dane zebrane przez Eurostat są bezwzględne i alarmujące. Czy mamy poważny problem?
Okazuje się, że w trzecim kwartale 2018 roku oszczędności stanowiły... 0,73 proc. dochodów rozporządzalnych polskich gospodarstw domowych. To najniższy wynik od 7 lat. Wydawałoby się, że Polacy wydają najwięcej w ostatnim kwartale roku, kiedy to zgodnie z tradycją obchodzimy święta Bożego Narodzenia, co wiąże się z licznymi przygotowaniami oraz kupowaniem prezentów najbliższych. Nie jest to jednak prawda.
Polacy wydają najwięcej pieniędzy w... pierwszym kwartale każdego roku, a ów schemat powtarza się od 15 lat. Alarmujące jest to, że w tym okresie wydajemy nawet więcej niż zarabiamy, co kończy się oczyszczaniem się z oszczędności, a nawet sięganiem po pożyczki oraz kredyty, zarówno te od instytutcji finansowych, jak i od znajomych.
Może się to wydawać dziwne, ale z biegiem roku oszczędzamy coraz bardziej. Najwięcej oszczędności gromadzimy w ostatnim kwartale, czyli w okresie kiedy między innymi obchodzimy Święta.
Z danych Eurostatu wynika, że Polacy stali się jednymi z najmniej oszczędnych narodów. W tym niechlubnym rankingu wyprzedzają nas "jedynie" Hiszpanie oraz Portugalczycy, którzy często żyją ponad stan i chętnie korzystają z kredytów.
Warto podkreślić, że Polacy nie skorzystali z możliwości odkłania pieniędzy w zwiążku z programem 500 Plus. Dodatkowe środki zagwarantowane przez rząd nasi rodacy zdecydowali się wykorzystać na zakupy.