Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Handel > Polacy przerzucili się na samochody z drugiej ręki. Wiadomo, skąd sprowadzono najwięcej aut
Marcelina Gancarz
Marcelina Gancarz 14.02.2025 09:00

Polacy przerzucili się na samochody z drugiej ręki. Wiadomo, skąd sprowadzono najwięcej aut

samochody
Fot. RobertCorse – Getty Images

Styczeń był rekordowy pod względem liczby samochodów z drugiej ręki, które trafiły w ręce polskich kierowców. Na krajowe drogi w tym roku może trafić gigantyczna ilość używanych aut sprowadzonych z zagranicy. Import rośnie, ponieważ jeszcze są ku temu sprzyjające warunki. Pytanie tylko jak długo? 

Rośnie import używanych samochodów

Polacy rzucili się na używane samochody z zagranicy. Najnowsze dane opracowane przez Instytut Samar pokazują, że tendencja wzrostowa utrzymuje się już od 19 miesięcy z rzędu. W styczniu padł kolejny rekord i to najlepszy wynik w przeciągu ostatnich 5 lat. Rynek dynamicznie rośnie, na co wskazują dane i składa się na to kilka czynników. 

Import w styczniu 2025 roku_ pierwsze rekordy - fot. www.samar.pl.png
Import w styczniu 2025 roku_ pierwsze rekordy - fot. www.samar.pl 

W rankingu najpopularniejszych marek niewiele się zmieniło. Natomiast jeśli chodzi o kraj pochodzenia aut, tutaj pojawia się nowy lider, który goni konkurencję. W tym wszystkim jest jednak pewien haczyk, co może przełożyć się na ilość wypadków na drogach.

Nawet 1500 zł kary i 8 punktów karnych. Polscy kierowcy nagminnie łamią ten przepis Niepokojąca sytuacja za zachodnią granicą. Niemcy obwiniają Polaków, całe państwo na czerwono

Import używanych samochodów w styczniu 2025

W styczniu polscy kierowcy zarejestrowali 76 993 samochody osobowe i dostawcze o dmc do 3,5 tony. Najwięcej, bo ponad 88 procent stanowiły osobówki, chociaż liczba dostawczaków w porównaniu do zeszłego roku zwiększyła się o 16,9%. Choć wciąż najwięcej sprowadzanych pojazdów stanowią te z napędem benzynowym, zaobserwowano wzrost popytu na elektryki. Wśród marek niepodzielnie króluje Volkswagen, a tuż za nim Ford, Opel i Audi. 

Import w styczniu 2025 roku marki - fot. www.samar.pl.png
Import w styczniu 2025 roku marki - fot. www.samar.pl 
Import w styczniu 2025 roku_ udział paliw - fot. www.samar.pl.png
Import w styczniu 2025 roku_ udział paliw - fot. www.samar.pl

Obecna prognoza zakłada, że w perspektywie rocznej import zwiększy się o 4 procent, co przełoży się na milion samochodów z drugiej ręki na polskich drogach. Jest kilka składowych, które sprawiają, że import używanych aut jest teraz korzystny, można się jednak solidnie naciąć. Znaczący odsetek takich pojazdów ma wypadkową przeszłość. Największe ryzyko zachodzi zwłaszcza u jednego dostawcy, który w tym roku wskoczył do pierwszej trójki krajów, z których Polacy sprowadzają swoje samochody. 

ZOBACZ TEŻ: Od tej opłaty nie wymiga się żaden właściciel pojazdu. Masz czas tylko do 25 lutego

W pierwszej kolejności Niemcy

Chyba nikt nie będzie zaskoczony faktem, że najwięcej używanych samochodów Polacy sprowadzają z Niemiec. Wysoko plasuje się również Francja. Do niedawna podium zamykała Belgia, jednak w styczniu przegoniły ją Stany Zjednoczone. Prywatny import aut z USA się zwiększa i dotyczy to nie tylko amerykańskich marek, ale również pojazdów od europejskich producentów. Dużą popularnością cieszy się Mercedes, BMW czy Lexus, ale w amerykańskiej wersji. Kupujący zwracają uwagę na niższe ceny aut w Stanach, młodsze roczniki, niższy przebieg oraz lepsze wyposażenie. 

Niestety nie wszystko jest takie wspaniałe. Zarówno samochody z Ameryki jak i z innych krajów Europy przyjeżdżają do Polski uszkodzone. Całkiem sporo jest również przypadków cofnięcia licznika. Dodatkowo przy weryfikacji historii pojazdów sprowadzanych z USA, istnieje ryzyko, że będą to auta z kradzieży. Lepiej więc rozważając zakup używanego samochodu zwrócić się do zaufanego importera. 

Import używanych samochodów jest teraz atrakcyjny głównie ze względu na niski kurs euro. Dodatkowo na ceny wpływa również popularyzacja samochodów elektrycznych, a co za tym idzie, na rynek trafia więcej aut spalinowych, które są teraz znacznie tańsze.