Polacy ruszyli do banków z pieniędzmi. Mają plan na spory zarobek
Lokaty terminowe cieszą się dużym zainteresowaniem. W styczniu klienci wpłacili na depozyty niemal 81,5 mld zł.
Spadek oprocentowania lokat
Na początku 2023 spadły stawki nowo założonych depozytów ogółem. Z szacunków NBP wynika, że w styczniu średnie oprocentowanie promocyjnych kont i lokat spadło z 6,2 do 5,04 proc.
Niektóre banki oferowały wprawdzie lokaty nawet 10 proc., ale przeważnie dla nowych klientów, ograniczona także była kwota, jaką można było zainwestować.
Duże kwoty wpłacane na lokaty
Chociaż oprocentowanie spadło, to jednak lokaty nadal są chętnie wybieraną przez Polaków formą oszczędzania. Na podstawie danych NBP portal Bankier przeliczył (bez lokat dłuższych niż 12 miesięcznych, ponieważ NBP nie udostępił takich danych), że w styczniu 2023 roku Polacy wpłacili na nowe depozyty 81,47 mld.
Polacy wpłacili na depozyty więcej pieniędzy niż w grudniu ubiegłego roku - 64,91 mld zł, choć średnie oprocentowanie w grudniu było wyższe.
Lokaty bankowe
Lokaty bankowe to prosty i popularny sposób oszczędzania pieniędzy, choć trudno mówić o oszczędzaniu, skoro wskaźnik inflacji w lutym wyniósł ponad 18 proc. Dzięki lokatom można choć trochę zminimalizować utratę wartości pieniądza.