Polacy zabrali głos w sprawie wolnej Wigilii. Oto wyniki sondażu
Pomysł Lewicy na uczynienie Wigilii dniem wolnym od pracy wywołał duże poruszenie w przestrzeni publicznej. Na jego temat wypowiadali się już politycy, a jasną deklarację złożył też prezydent. Teraz jednak głos zabrali również Polacy. W sondażu przeprowadzonym na zlecenie dziennika „Rzeczpospolita” odpowiedzieli co myślą o dodatkowym wolnym dniu. Wskazania różnią się w zależności od preferencji politycznych.
Wigilia wolna od pracy? Odpowiedź na oczekiwania rodzin
Projekt ustawy, według której Wigilia stałaby się dniem wolnym od pracy Lewica złożyła w Sejmie w piątek 25 października. Inicjatywa, której celem jest zapewnienie Polakom możliwości spokojnego przygotowania się do świąt i spędzenia ich w gronie najbliższych, spotkała się z szerokim poparciem społecznym.
We wtorek 29 października Andrzej Duda zapowiedział, że w przypadku uchwalenia ustawy przez Sejm, podpisze ją. Jak stwierdził, 24 grudnia to dzień, w którym osoby pracujące wykonują swoje obowiązki „na pół gwizdka”, a wigilia wolna od pracy pomoże Polakom lepiej przygotować się do świętowania.
Z bankomatów wypłaciła 400 tysięcy złotych. Nie wiedziała, że pracuje dla przestępcówWiększość chce wolnego, ale pewni wyborcy chcą bardziej
Przeprowadzony na zlecenie „Rzeczypospolitej” sondaż wykazał ponadpartyjne poparcie dla pomysłu Lewicy. Za wolną od pracy Wigilią opowiedziało się ogółem 67,5 proc. ankietowanych. Co ciekawe, wśród wyborców koalicji rządzącej projekt uzyskał już nieco mniejsze poparcie, bo za dodatkowym dniem bez pracy było 65 proc. z nich.
Jeszcze większe poparcie wyrazili wyborcy szeroko rozumianej prawicy, czyli PiS i Konfederacji - projekt Agnieszki Dziemianowicz-Bąk poparło bowiem aż 79 proc. ankietowanych. Te wyniki wskazują, że pomysł Lewicy cieszy się większym poparciem wśród wyborców prawicy niż wśród zwolenników rządzącej koalicji.
Skorzystamy jeszcze w tym roku? Szanse maleją
Jeśli parlamentarzyści poprą tę inicjatywę, Polacy będą mogli cieszyć się trzema kolejnymi dniami świątecznymi: Wigilią, Bożym Narodzeniem i drugim dniem świąt. Aby projekt ministry rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk wszedł w życie, a Wigilia stała się dniem wolnym już w tym roku, projekt ustawy musi zostać szybko rozpatrzony i przyjęty przez Sejm.
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zdążył już jednak podkreślić, że ze względu na fakt, iż projekt pojawił się stosunkowo późno, nie ma gwarancji, że uda się go uchwalić jeszcze w 2024 roku. Nie można więc wykluczyć, że z wolnej Wigilii Polacy skorzystają dopiero od przyszłego roku.