BiznesINFO.pl
Policja ostrzega przed nową metodą oszustwa

Obraz Andrzej Rembowski z Pixabay

Policja ostrzega przed “hydraulikami". Można stracić oszczędności życia

5 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest oszustwo "na hydraulika"

  • O co apeluje policja

  • Jakie jeszcze są sposoby oszustwa

Policja apeluje - oszuści nie próżnują

Piaseczyńska policja poinformowała o nowej metodzie oszustwa, "na hydraulika". O tym, jak niebezpieczna i dramatyczna w skutkach może ona być, przekonał się starszy mieszkaniec Konstancina-Jeziorny.

"W miniony wtorek do starszego mieszkańca Konstancina-Jeziorny zapukał mężczyzna w średnim wieku. Poinformował, że jest hydraulikiem i prowadzi w bloku pomiary ciśnienia wody. Zaskoczonemu wizytą właścicielowi mieszkania natychmiast polecił pilne udanie się wraz z nim do łazienki. Następnie wręczył mu do ręki słuchawkę prysznicową, polecając mu obserwację wypływającej z niej wody" - poinformowała policja na swojej stronie internetowej.

Oszust powiedział mężczyźnie, że w tym czasie będzie dokonywał kontroli instalacji w innych pomieszczeniach. Nietrudno się domyślać, że "hydraulik" w łazience już się nie pojawił.

Uciekł także z mieszkania, a przy tym zabrał wszystkie oszczędności starszego mężczyzny. W związku z tym policja wystosowała apel, który pojawia się zawsze, gdy mamy do czynienia z oszustami.

Policja prosi o ostrożność

"Sprawcy przestępstw dokonywanych na osobach starszych działają w różnorodny sposób i za pomocą różnych metod, wykorzystując najczęściej zaufanie i "dobre serce" tych ludzi. Bardzo często oszuści pukają do drzwi pod różnymi pretekstami, np. z prośbą o wodę czy coś do jedzenia, oferując sprzedaż artykułów przemysłowych bądź też podając się za osoby urzędowe np. listonosza, pracownika ZUS-u, siostrę PCK, czy jak w tym przypadku hydraulika" - apeluje policja.

Policja zwraca się także do rodzin osób starszych. Funkcjonariusze podkreślają, że bardzo ważne jest uświadamianie łatwowiernych seniorów o tym, jakie zagrożenie na nich czeka i o tym, że policjanci nigdy nie biorą "na przechowanie" żadnych pieniędzy.

Oszuści nie próżnują i nawet pandemia koronawirusa nie jest im straszna. Przy pierwszym lockdownie podawali się za pracowników sanepidu, a aktualnie naciągają głównie starsze osoby metodą "na policjanta". Niestety, ale w wielu przypadkach kończy się to utratą wszystkich oszczędności.

Na działanie oszustów narażeni jesteśmy także poprzez cyberprzestrzeń. Ci regularnie próbują wykraść nasze dane osobowe czy dane karty płatniczej. Niedawno próbowano wyłudzać pieniądze od przedsiębiorców - oszuści stworzyli nawet witrynę podszywającą się pod resort finansów.

Podobne artykuły

Opłata reprograficzna przyniesie podwyżki. O jakich kwotach mowa?

Twój portfel

Opłata reprograficzna. Za elektronikę zapłacimy o kilka proc. więcej

Czytaj więcej >
Biznesinfo

Twój portfel

ZUS przypomina: Zasiłek opiekuńczy można pobierać do 28 marca

Czytaj więcej >
Kiedy będą rekompensaty za prąd?

Twój portfel

Rekompensaty za prąd, to nadal odległa przyszłość. Ministerstwo udzieliło nam odpowiedzi

Czytaj więcej >
Rodzice powinni znać terminy

Twój portfel

Zasiłek opiekuńczy znowu przysługuje. Wszystko z powodu powrotu nauki zdalnej

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Oszczednosci starszej osoby na emeryturze.

Twój portfel

Emerytura bez podatku. Sejm ma być zgodny co do projektu

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Kobieta wklada pieniadze do portfela

Twój portfel

Horrendalna podwyżka opłat za śmieci w Warszawie. Niektórzy dostają rachunek wyższy o 350 proc.

Czytaj więcej >