BiznesINFO.pl
Mandat za łamanie obostrzeń

Marek Bazak/East News

Policja nie wstrzymuje kontroli. Aż 6,5 tys. mandatów tylko w czwartek

2 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Mandat za brak maseczki ma skłaniać obywateli do przestrzegania pandemicznych obostrzeń. Tylko w czwartek policja nałożyła 6,5 tys. kar za łamanie nakazu zasłaniania nosa i ust. To już kolejny tydzień wzmożonych kontroli, które mają nas uchronić przed esk

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na jakiej podstawie policja nakłada mandat za brak maseczki

  • Ile wniosków do sądu i pouczeń wystosowali funkcjonariusze

  • W których miejscach pojawiają się mundurowi

Mandat za brak maseczki zgodny z prawem. Policja nie waha się sięgać po radykalne środki

Mandat za nieprzestrzeganie nakazu zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej był przez miesiące podważany przez obywateli i sądy. Środowisko prawnicze, na czele z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, wskazywało, że mandat za brak maseczki nie ma odpowiedniej podstawy prawnej.

Wszystko zmieniło się w grudniu 2020 r., kiedy to wprowadzono nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19. Od tego czasu mandat za nieprzestrzeganie zasad nie budzi już żadnych wątpliwości, a trzecia fala pandemii sprawiła, że policja bardzo często po niego sięga.

Wzmożone kontrole funkcjonariuszy ruszyły dwa tygodnie temu. Policja deklaruje politykę „zero tolerancji” względem każdego, kto nie przestrzega obostrzeń. Najnowsze dane przekazane przez Komendę Główną Policji dowodzą, że ta strategia jest bezwzględnie realizowana.

Portal bankier.pl donosi, że w ciągu ostatniej doby policja wlepiała mandaty, kierowała wnioski o ukaranie do sądu i pouczała niezdyscyplinowanych obywateli. Mandat, którego maksymalna wysokości to 500 zł, otrzymało 6 538 osób. Do sądu trafiło 799 spraw, a 2 715 obywateli zostało pouczonych.

Kary wystawiane przez policję przybrały gigantyczną skalę. Rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka przyznał w rozmowie z PAP, że od początku akcji przeprowadzono już ponad 3,5 mln kontroli. Mandat otrzymało w sumie aż 391 tys. osób. Do sądów skierowano 57 tys. wniosków o ukaranie. Aż 250 tys. obywateli zostało pouczonych.

Gdzie najłatwiej o mandat? Policja sprawdza miejsca, które powinny być zamknięte

W czwartek policja skontrolowała 3 108 środków transportu publicznego, gdzie przyglądała się, w jaki sposób przestrzegane są zasady przewozu osób i noszenia maseczek. Funkcjonariusze pojawili się także w miejscach, które zgodnie z obowiązującymi regułami powinny być nieczynne. Policja odwiedziła 10 077 placówek handlowych i 98 miejsc organizacji wesel. Mundurowi zwizytowali ponad 50 obiektów, w których zazwyczaj organizowane są dyskoteki.

Policja odważnym krokiem wkracza także do hoteli, restauracji i siłowni. Ostatniej doby skontrolowała 550 obiektów hotelowych, 1542 restauracje i 1148 siłowni i klubów fitness. W tak wnikliwe monitorowanie przestrzeni publicznych angażuje się ok. 20 tys. mundurowych dziennie.

Poza wystawianiem mandatów za brak maseczek policja w dalszym ciągu sprawdza, czy osoby skierowane na kwarantannę wywiązują się ze swoich obowiązków. Insp. Mariusz Ciarka przekazał, że w czwartek skontrolowano 454 697 osób. Od początku działań odbyło się już ponad 61,5 mln tego typu wizyt.

Pandemiczne kontrole nie powinny jednak uśpić czujności kierowców – policja nadal monitoruje polskie drogi. Rzecznik KGP oznajmił, że dziennie funkcjonariusze przeprowadzają ok. 16 tys. interwencji i 15 tys. kontroli uczestników ruchu drogowego każdego dnia.

Warto pamiętać, że mandat za brak maseczki czeka także na kierowcę, który nie zasłania nosa i ust w trakcie kontroli na drodze. Policja ma prawo poprosić o zdjęcie okrycia wyłącznie w celu potwierdzenia tożsamości kierującego. Jeżeli nie posiada maseczki to naraża się na mandat.

Podobne artykuły

Rok temu wprowadzono obowiązek noszenia maseczek

Polska i Świat

Rok z maseczkami. Wiemy ile policja wystawiła mandatów

Czytaj więcej >
Pexels/Sora Shimazaki

Polska i Świat

ZUS zacznie od 16 maja. Dowie się o tobie jeszcze więcej

Czytaj więcej >
Pxhere CC0

Polska i Świat

Lockdown katastrofą dla gospodarki. Gowin: Tygodniowo Polska traci 2-3 mld zł

Czytaj więcej >
Osiedla bez dzieci? To możliwe

Polska i Świat

Osiedle bez dzieci powstanie w Polsce. Znamy już lokalizację

Czytaj więcej >
Przedszkola i żłobki wrócą od poniedziałku?
EastNews/Zofia i Marek Bazak

Polska i Świat

Przedszkola i żłobki otwarte mają niebawem. Dzieci wrócą do placówek prawdopodobnie w poniedziałek

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 18.01.2021. Dzieci klas 1-3 wracaja do stacjonarego naczania w szkolach.

Polska i Świat

Otwarcie szkół i przedszkoli przed czasem. Placówki już przyjmują dzieci

Czytaj więcej >