Policja ostrzega kierowców i mówi stop agresji na polskich drogach. Kary będą surowe
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Jakie kary grożą kierowcom
-
O co apeluje policja
-
O czym powinniśmy pamiętać za kółkiem
Kary dla kierowców
Polscy kierowcy nie boją się chyba kar, ponieważ jazda na zderzaku, niebezpieczne manewry, czy rażenie innych uczestników ruchu długimi światłami są na polskich drogach nagminne. Do tego dochodzą najczęściej głośne obelgi rzucane w stronę innych kierowców, czy nadużywanie klaksonu.
Instytut Transportu Samochodowego zbadał, czego najczęściej dotyczą takie zachowania i jak często można je spotkać, poruszając się samochodem. Skala tego typu zachowań poraża.
Jak twierdzi w rozmowie z dziennik.pl Mikołaj Krupiński z ITS, badania pokazują, że ok. 80 proc. kierowców deklaruje, że przynajmniej raz w tygodniu zdarza im się obserwować agresywne zachowania na drogach. Jednocześnie zaledwie ok. 30 proc. badanych przyznaje, że oni sami tak reagują.
- Dlatego w "Dzień Grzeczności za Kierownicą", który przypada 5 kwietnia, nie zapominajmy, że szczególnie w pandemii rodzi się silna potrzeba otrzymywania, ale i dostarczania dobrych emocji, także na drodze. Im więcej symbiozy pomiędzy uczestnikami ruchu drogowego, tym lepiej dla wszystkich - dodał.
Dzień Grzeczności za Kierownicą
Dzień Grzeczności za Kierownicą to inicjatywa z wieloletnią tradycją, którą zapoczątkowani we Francji. Jej celem jest zwrócenie uwagi na spory problem, który widoczny jest wśród kierowców - ogromny deficyt kultury. Akcja ma na celu przypominanie członkom ruchu drogowego o konieczności przestrzegania zasad kodeksu drogowego i zachowywaniu się właściwie w stosunku do innych kierowców.
Komisarz Robert Opas z Komendy Głównej Policji przyznaje, że agresja drogowa to dość szerokie i ogólne pojęcie. Skrzynki "Stop agresji drogowej", na które trafiają powiadomienia od kierowców, są rzeczywiście intensywnie używane. Większość poważniejszych spraw rozstrzyga sąd. A tam kara w postaci grzywny może wynieść nawet do 5 tys. zł.
Funkcjonariusz podkreślił też, że jeśli zachowanie agresywnego kierowcy ma znamiona wykroczenia, wówczas osoby za kółkiem powinny liczyć się z karą.
ITS przypomina jak zachować się za kierownicą
Eksperci z ITS przypominają jak zachowywać się za kółkiem. Zwracają uwagę na to, jak ważne jest, by być na drodze wyrozumiałym, jeśli ktoś popełni błąd. Warto bowiem pamiętać, że może on się przydarzyć także nam. Kierowcami są przecież także osoby, które dopiero uzyskały prawo jazdy, jeśli zaczniemy trąbić na nich na skrzyżowaniu, kiedy zgaśnie im samochód, wcale nie odjadą szybciej, ponieważ mogą się zestresować, co tylko pogorszy sprawę.
Oprócz tego ITS przypomina, by pamiętać o tym, żeby:
-
prowadzić w sposób przewidywalny - używać kierunkowskazów, nie zmieniać gwałtownie pasa ruchu, nie hamować gwałtownie, nie zajeżdżać drogi, zachowywać bezpieczny odstęp od innych pojazdów,
-
być pomocnym na drodze,
-
parkować poprawnie i zgodnie z przepisami,
-
lewego pasa używać tylko podczas manewru wyprzedzania,
-
ustępować pojazdom uprzywilejowanym,
-
dbać o bezpieczeństwo stosując się do zasad kodeksu drogowego,
-
pamiętać, by zachowywać pogodę ducha i spokój, nawet jeśli ktoś zachowuje się na drodze w irytujący sposób.