Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Policja ostrzega Polaków. To niezawodny sposób oszustów, osoby samotne najbardziej podatne
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 21.02.2025 09:35

Policja ostrzega Polaków. To niezawodny sposób oszustów, osoby samotne najbardziej podatne

Czatowanie
Fot. Photo by Glenn Carstens-Peters on Unsplash

Cyberprzestępcy wykorzystują różne metody, aby wyłudzić dane osobowe, pieniądze lub przejąć kontrolę nad kontami użytkowników. Jak ostrzega policja, coraz częściej wykorzystują serwisy randkowe, media społecznościowe i komunikatory, aby zdobyć zaufanie ofiary. Tego typu oszustwa mogą prowadzić nie tylko do strat finansowych, ale także do poważnych konsekwencji emocjonalnych.

Przestępcy, którzy łamią serca i portfele

Oszustwa internetowe stały się nieodłącznym elementem cyfrowej rzeczywistości, a metody stosowane przez cyberprzestępców stają się coraz bardziej wyrafinowane. Wraz z rosnącą popularnością komunikatorów i randkowania online zwiększa się także liczba osób, które padają ofiarą manipulacji i wyłudzeń. Oszuści doskonale wykorzystują ludzką podatność na emocje, samotność oraz pragnienie bliskości, tworząc iluzję idealnej relacji.

Wyobraź sobie, że nawiązujesz znajomość w sieci – rozmowy są pełne pasji, wydają się szczere i głębokie. Twój nowy znajomy obsypuje Cię komplementami, poświęca Ci wiele uwagi, a w krótkim czasie pojawiają się deklaracje miłości i planowanie wspólnej przyszłości. Wydaje się, że trafiłeś na bratnią duszę, kogoś wyjątkowego, kto naprawdę Cię rozumie. Wszystko wydaje się wręcz idealne – aż trudno w to uwierzyć. Jednak gdy relacja nabiera tempa, zaczynają pojawiać się pierwsze niepokojące sygnały.

Tego typu metody działania są coraz powszechniejsze i niestety zbierają swoje żniwo wśród użytkowników Internetu na całym świecie. Schemat działania oszustów jest zazwyczaj powtarzalny. 

Anna Potocka-Domin, Natalia Ziółkowska
Kobiety nie rodzą dzieci. Anna Potocka-Domin dla BiznesInfo: „Ojcowie awansują”
Ulga od podatku godna pozazdroszczenia. Małżeństwa odliczą rekordową kwotę Ważny apel PKO BP do klientów. Zacznie się już dzisiaj o 20, może pokrzyżować plany

Mechanizm oszustwa. Jak działają przestępcy?

Pod pojęciem oszustwa matrymonialnego kryje się obietnica uczucia i jednoczesne dążenie do osiągnięcia korzyści majątkowych oraz materialnych kosztem partnera. Według danych Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, w 2024 roku zgłoszono 144 przypadki tego rodzaju oszustw, a straty finansowe poszkodowanych wyniosły aż 10 milionów złotych.

Schemat manipulacji zawsze rozpoczyna się niewinnie. Przestępcy podszywają się pod osoby atrakcyjne i budzące zaufanie – często udają amerykańskich żołnierzy, lekarzy lub biznesmenów, aby wzbudzić sympatię i zmanipulować swoje ofiary.

Początkowe rozmowy są serdeczne, oszust powoli zdobywa zaufanie ofiary, obiecując jej wspólną przyszłość. Wykorzystują chwytliwe historie, pełne dramatyzmu i wzruszających szczegółów, które mają wywołać współczucie i skłonić do pomocy finansowej. Zauroczona osoba nie zauważa sygnałów ostrzegawczych. Następnie pojawia się pierwsza prośba o pieniądze — na nagłą operację, rzekome opłaty celne za paczkę, bilet lotniczy, niespodziewane długi czy inne nagłe wydatki.

Internet
Fot. Photo by Firmbee.com on Unsplash

Suma, o którą prosi oszust, początkowo nie jest duża, jednak stopniowo rośnie. Wierna i zakochana ofiara przelewa kolejne kwoty, przekonana, że pomaga ukochanej osobie. Kiedy jednak pojawiają się pytania lub niechęć do dalszych przelewów, oszust nagle znika. W najlepszym przypadku blokuje ofiarę w mediach społecznościowych, w najgorszym — szantażuje ujawnieniem prywatnych rozmów czy zdjęć.

Jak nie stać się ofiarą romance scam?

Policja apeluje o zachowanie ostrożności w kontaktach internetowych. Oto kluczowe wskazówki, które pomogą uniknąć oszustwa:

  • Zweryfikuj tożsamość rozmówcy — warto poprosić o rozmowę wideo. Oszuści często unikają takiego kontaktu.
  • Nie podawaj danych osobowych — szczególnie numeru dowodu, adresu czy informacji bankowych.
  • Bądź sceptyczny wobec nagłych wyznań miłości — jeśli osoba, którą znasz od kilku dni, deklaruje dozgonną miłość, może to być czerwone światło.
  • Nie wysyłaj pieniędzy — każda prośba o przelew powinna wzbudzić niepokój.
  • Nie klikaj w podejrzane linki — oszuści mogą przesyłać fałszywe strony bankowe w celu kradzieży danych.

Jeśli masz podejrzenia, że padłeś ofiarą oszustwa, niezwłocznie zgłoś sprawę na policję. Żaden przestępca nie jest anonimowy — każdy ruch w Internecie pozostawia ślad. Ochrona przed oszustami zaczyna się od świadomości zagrożeń i zachowania czujności.